Podział majątkowy po Janie Kanoniku Chełmińskim 1601 roku. 14 maja 1601 roku umiera Jan z Konopatu Kanonik Chełmiński syn Jerzego II i Anny z Kostków. Zgodnie z treścią testamentu sporządzonego 30 marca 1601 roku zostaje pochowany w katedrze chełmżyńskiej. W testamencie uwzględnia szpital chełmżyński, pozostałą pokaźną sumę ruchomości rozdaje braciom, którzy winni podzielić majątek również pomiędzy siostry. 16 sierpnia 1601 roku w Konopacie, spotyka się rodzeństwo czyli Jerzy Konopacki Kasztelan Chełmiński, Maciej Konopacki Podkomorzy Chełmiński, Krzysztof Konopacki oraz Stanisław Konopacki syn Jerzego II.
W imię Pana amen, dla wiecznej pamięci rzeczy roku 160 pierwszego 16 sierpnia
Mi Jerzi Kasztelan, Maciej Podkomorzy Chełmiński, Krzysztof i Stanisław Konopaccy Wielmożnego niekiedy Jerzy Konopaczkie Kasztelana Chełmińskiego starosty świeckiego sinowie, potomkowie pozostałych dóbr po zmarły […] świeżo w panu Bogu […] godnej pamięci Je. M. księdza Jana Konopackiego Kanonika Chełmińskiego bracia rodzeni i opiekunowie urodzeni Jerzego […] urodzonego niekiedy Raphala Konopaczkie brata naszego sina. Oznajmujemy i jawno czynimy, komu tego widności potrzeba uznawszy miedzy sobą dział wieczny w dobrach ruchomych i nieruchomych po nieboszczyku księdzu Janie Konopackim bratem naszym pozostałych uczynili i postanowili tym sposobem.
Naprzód rzeczami ruchomymi jakkolwiek nazwane być mogą z wszystkimi podzieliliśmy się my czterej bracia, według testamentu nieboszczyka księdza kanonika ręka własną wigo pisanego i podpisanego i przy bytności Je.M. księdza Wawrzyńca Gembickiego Biskupa Chełmińskiego konfirmowanego i potwierdzonego, przypuściwszy do tego działu według woli nieboszczykowej Panią Plemiecką siostrę naszą rodzoną, która rodzajem i podpisem swoją zupełną wzięła i z niej podziękowawszy kwitowała. O nierozdane nasze dobra tak i mobilia dział na czasy wieczne uczynili z sobą i spowinowaconym Jerzym […] synowcem swym. Któremu synowcowi naprzód naznaczyliśmy i na wieczny dział oddzieliliśmy połowicę wsi Dźwierzna, która tak nieboszczyk ksiądz kanonik kupił i ze wszystkim dobytkiem z żyjącymi ruchomościami, które w połowicy tej Dźwierzna na części księdza kanonika wykryli a nam […] testamentu należały z miłości i idący naszej przeciw niemu ostawił. Majętność zaś tą w województwie pomorskim zwącą, jako wej Konopat, Skarszewo, Drozdowo, Kozłowo, półtorej włoki w Biechowie i trzy włóki w Suchostrzygach nasi wyżej mianowani bracia udziałem wzięli, która już trudno mogła być tak rozdzielona, żeby, do jakiego słusznego pożytku z osobna dzielnica, która miała być przywiązana, tędyśmy Jerzy kasztelan Chełmiński i Krzysztof bracia działu naszego, Ichmościom Panu Maciejowi podkomorzemu i Stanisławowi braciom naszym ustąpili i nierozerwalną w tym majętność Konopat, Skarszewo, Drozdowo, Kozłowo i półtora włoki w Biechowie ostawili, jako już teraz ustąpiliśmy, cedujemy i ostawiamy na wieczne czasy, nią sobie tam ani potomkom nie zostawiając względem, którego ustąpienia i cedowania.
My Maciej Podkomorzy i Stanisław bracia ustępujemy Ichmościom z części swej, która nam w Suchostrzygach po nieboszczyku księdzu Kanoniku przypadła i przedajem Ichmościom dwadzieścia i siedem tysięcy złotych polskich każdy złoty rachując po 30 groszy. To jest Je. M. P. kasztelanowi czternaście tysięcy złotych a Panu Krzysztofowi trzynaście tysięcy złotych, jako się teraz każdy dla wielu swoich kwituje po dziesięć tysięcy złotych, z których Ich M. Pana Podkomorzego Stanisława braci kwitujemy. […] Summę to jest P. Chełmińskie cztery tysiące złotych na blisko przyszły Święty Marcin w roku niniejszym odłożyć, będziem winni P. Krzysztofowi trzy tysiące na świątki przyszłe w roku przyszłym 1600 wtórym.
W którym to tak na części związane postanowieniem działu powinni sobie będzie, aby współdziałać eksmisją z obu stron wszyscy obiecują […] i deputatami sobie intromisją przez woźnego i skargę, którego sobie, która strona obiera, który to dział i z kondycjami w nim opisanymi obowiązujem sobie za to i potomki swe strzymają pod zakładem dwudziestu i siedmiu tysięcy złotych, o który gdzieżby się, która strona albo potomkowie tej pozwać dała, tej pozywający się na wzgląd forum powinna będzie przed którymkolwiek sądem […] albo rzymskim w ziemiach pruskich albo potomkowie tego, po pierwsze […] stanąć i zakład on do sadu zasądzić zapłaciwszy […] ten dział we Wszystkich punktach w klauzulę teki ksiąg, czego wszystkiego w nich opisanego ku lepszej wierze i pewności pieczęciami swymi przyciskamy i rękami swymi podpisali akt ten w Konopacie.
Datowane jak wspomniano wyżej
Dając naprzód Podkomorzemu z tej majętności cztery tysiące złotych względem […] i kamienicę w Świeciu, co mu z działu pierwszego należała, a to brał ksiądz kanonik za prawną majętnością zatrzymać raczył […] wigo od niego nie od dzierżawcy.
Jerzy Konopacki Kasztelan Chełmiński
Maciej Konopacki Podkomorzy Chełmiński
Krzysztof z Konopatu mpp
Stanisław z Konopatu mpp
♣
Proszę serdecznie o kontakt właściciela strony. Mój adres e-mail: office@opteex.com lub pawel.kozlowski@xl.wp.pl
Chciałbym dowiedzieć się więcej od Państwa na temat Kozłowa z tego okresu. Kiedy i od kogo zostało odkupione przez Konopackich pod koniec XVI w. Według mojej wiedzy jest to gniazdo rodowe Kozłowskich h. Prus.
Witam, proszę wejść w kalendaria, tam pan znajdzie to czego szuka. Proponuję wiek XVI, według daty wiemy na pewno, że Kozłowo 3 czerwca 1592 roku zostało zapisane (wymienione) przez Chorążego pomorskiego Samuela Konarskiego na rzecz Jana Konopackiego Kanonika Chełmińskiego. Co do Kozłowskich to w owym czasie (1586) trwał spór prawny z Maciejem. Jednak z racji iż Kozłowscy sporo arendowali od Konopackich przeplatają się ich losy. Wiadomym jest również, iż w wieku XVIII już majątek w Kozłowie przeszedł na Zboińskich (zięć ostatniego z Konopackich żonaty z Ludwiką Konopacką) To min. za przyczynkiem listu Chopina ukuto bajeczkę (domniemamnie) iż przebywał on w Kozłowie. Polecam zapoznać się z faktami. Nie ma tego jeszcze zbyt wiele, może kiedyś znajdzie się czas i będzie dalej uzupełniane. Wymaga to olbrzymiego nakładu pracy ze strony tłumacza z łaciny itp. zabiegów. Jak pan widzi, pro publico bono. https://historiaszlachecka.pl/kalendarium-dobr-polskiego-konopatu-wiek-xvi/