Historia Szlachecka Akta Miasta Nowego Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok

Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok

Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok

Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok. 19 czerwca 1700 roku w Klimczycach następuje postanowienie pomiędzy Janem na Miedznej i Krześlinie Butlerem, drohickim i nowskim starostą a Stanisławem Konopackim Kasztelanem chełmińskim w sprawie sprzedaży starostwa nowskiego za sumę 75 tysięcy tynfów. Na ten czas panowie nie mają zgody króla. 9 sierpnia Stanisław Konopacki i Jan Butler spotykają się w Liwie by sfinalizować transakcję za starostwo, tutaj Konopacki przekazuje Butlerowi kwotę 59 tysięcy tynfów czyli o 16 tysięcy za małą. Konopacki zobowiązuje się zatem uiścić pozostałą kwotę w ciągu czterech tygodni od daty zwarcia umowy. Wyznaczona data oscyluje zatem na pierwszą dekadę września. Niestety Stanisław Konopacki Kasztelan Chełmiński, ostatni z rodu Konopackich herbu Odwaga, boryka się od lat z kłopotami finansowymi a konkretnie z płynnością kapitału. Tak więc rok później 30 września Jan Butler, Starosta Drohicki posyła list, życzliwie upominający Konopackiego o zobowiązaniu zapłaty za starostwo w Nowym. Zobowiązuje on Konopackiego do zapłaty kwoty pięciu tysięcy pięciuset złotych na rzecz kapituły warmińskiej oraz do wpłaty pozostałej kwoty 966 czerwonych złotych na poczet długu o czym traktuje poniższy list.

    

Jaśnie Wielmożny Mości Panie Kasztelanie Chełmiński Mnie Wielce Mości Panie i Bracie

Listem WMM Pana ubezpieczony byłem pewien, że asygnacja ode mnie Panu Brysiowi na dwa tysiące dana z pozostałej summy mojej przy WMM Panu będącej uspokojona być miała. Ale wbrew korespondencji z poczty gdańskiej, gdy Pan Bryś pozostałej części długo oczekując za czasu dumnie z owczą naiwną pretensją. Skarżę się ja na osobliwą jakąś moją do WMM Pana nie fortunę, ze, której się niczym nie spodziewał, doznaję na raty. W sprawie tedy wzmiankowanego losu proszę WMM Pana, ażebyś kapituły Warmińskiej do rąk Jmść księdza Wullfa dziekana Warmińskiego asygnację raczył tynfów 5 500, słownie tynfów pięć tysięcy pięćset, która summa, że się u WMM Pana mieścić może poniżej znajdują się sprawdzone obliczenia.

Summa kapitalna była tynfów 75 000, na którą odebrałem w Miedznej tynfów 59 000, przez Jmści Pana łowczego Justyńskiego tynfów 4500. Przez Pana Habryka tynfów 3 500 od pieczęci do konsensusu potrącają się sto czerwonych złotych razem tynfów 1233,10. Jmści Panu Dulskiemu tak jw. 300 Summa widoczna 60 533,10. Reszta tedy tynfów 6466,20. Podliczając całość 75 000, z której reszty, gdy WMM Pan kapitule warmińskiej wypłacisz tynfów 5 500 zostaje jeszcze u WMM Pana 966,20. Wielce, zatem i powtórzę prośbę WMM Pana a żebyś dłużej przy sobie pozostającej części nie trzymał, również bym przez innych musiał używając kontraktu, dążyć do rozwiązań prawnych. Do czego że mię zstępnie nie dopuścisz nie wątpię, sam zostając WMM Pana uprzejmie życzliwym bratem i sługą uniżonym

Jan Butler

Z Warszawy 30 września 1701

Herb Butler

Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok

Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok Ponaglenie zapłaty za Starostwo Nowskie 1701 rok

Rzeczpospolita Obojga Narodów Województwo Mazowieckie

Rzeczpospolita Obojga Narodów Województwo Mazowieckie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.