Kronika dóbr Polskiego Konopatu wiek XXI

Kronika dóbr Polskiego Konopatu wiek XXI. Poniższe kalendarium początku nowego milenium czyli roku 2000 powstało w oparciu o dokumenty urzędowe dostępne w archiwach, doniesienia medialne oraz fakty których świadkami są autorzy. Polski Konopat oraz wydzielony z jego ziem Terespol Pomorski, Drozdowo, Wyrwa i Kozłowo oraz Wielki Konopat, są głównym tematem przewodnim tego kalendarza. Oparliśmy go pomimo upływu 500 lat o granice pierwotnego majątku Konopatu, nie wykluczając wsi Skarszewo czy Poledno. Głównym czynnikiem zawężenia są działania organów publicznych oraz skupienia na doniesieniach medialnych. Jeśli uważasz, że brakuje tu istotnej informacji i masz na nią dowody to zachęcamy do przesłania na adres historiaszlachecka@gmail.com opublikujemy ją z adnotacją autorską na życzenie.

1 czerwca 2000 r. – Rada miejska miasta Świecia podjęła uchwałę zgodnie z wola większości, dotyczącej zmiany administracyjnej granic Polskiego Konopatu i Terespola Pomorskiego i przesłała dokumenty do MSWiA.

27 listopada 2000 r. – Rozporządzeniem MSWiA zatwierdza się zmiany dotyczące zmiany nazwy miejscowości oraz granicy osady Terespol Pomorski na wieś Terespol Pomorski. Tym samym wcześniejsze zmiany spowodowane przez komunistów budową szkoły na gruntach w środku polskiego Konopatu i wydzieloną jako Szkoła w Terespolu Pomorskim, oraz kilkoma innymi nie usankcjonowanymi samowolkami, doczekały się zmian z gruntu prawa. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia roku pańskiego 2001, czyli  252 lata po śmierci ostatniej z Konopackich Pani na Konopacie, której nazwę zawdzięcza Terespol, Teresie Magdalenie Kruszyńskiej z domu Konopackiej.

13 maja 2007 r. – GP donosi – Przewidziano zagospodarowanie „oczka wodnego” na osiedlu w Terespolu Pomorskim. Chodzi o staw, który na mapach istnieje w tym miejscu od co najmniej 1780 roku, był zasilany ciekami wodnymi z pola należącego do majątku Polski Konopat. Na mapach widoczny jako powierzchnia około 1,5 ha, przez lata pozbawiony opieki zmalał do 400-500 m2.

15 listopada 2007 r. – Katastrofa kolejowa pomiędzy stacją Terespol Pomorski a Polednem, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym pociąg pospieszny „Bachus” relacji Gdynia-Zielona Góra najeżdża na ciągnik siodłowy z naczepą którą prowadzi Chorwat Slobodan V. Kierowca ciężarówki przeżył, 16 osób ciężko rannych, dwie osoby w tym maszynista poniosły śmierć na miejscu.

Rok 2011 – Sołtysem wsi zostaje Henryk Molus – „Stawiam na drogi i integrację mieszkańców”- mówi podczas inauguracyjnego spotkania w UG nowy sołtys Polskiego Konopatu – „Drogi będą utwardzane betonowym kruszywem, które dodatkowo ubije walec, to o wiele skuteczniejsza metoda niż stosowany dotąd żużel. Integracji mieszkańców wsi naszego sołectwa służą zajęcia fitness dla pań, sportowe dla młodzieży i rekreacyjne dla dzieci”

Rok 2019 – Modernizacja linii kolejowej Terespol Pomorski-Przechowo jest jednym z 20 przedsięwzięć wpisanych na listę rządowego programu Kolej Plus. Program ten zakłada m.in., że koszt modernizacji linii kolejowych w 15 proc. ma być finansowany przez samorządy, resztę sfinansuje państwo.

Rok 2020 – Sołectwo Polski Konopat powierzchnia 1.724,79 ha. Druga największe sołectwo w gminie Świecie, zaraz po Sartowicach. Niestety prawdopodobnie wkrótce zostanie okrojone, zgodnie z planem zagospodarowania tutejszej gminy. W skład sołectwa wchodzą wsie Polski Konopat, Drozdowo i Terespol Pomorski. Liczba mieszkańców: 1403

13 maja 2022 r. – Wyłoniono najkorzystniejszą ofertę na przebudowę drogi krajowej nr 91 na odcinku Terespol Pomorski– Stolno. Najkorzystniejsza okazała się oferta konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud na kwotę 67 415 437,49 zł. Po podpisaniu umowy z wykonawcą planowy termin realizacji rozbudowy to III kwartał 2023 r.

Lipiec 2020 r. – Otworzono dyskont spożywczy sieci Dino na skrzyżowaniu drogi 1292C a 1293C czyli skrzyżowaniu w kierunku DrozdowoPolski Konopat, działce nr 15/10.

22 lipca 2022 r. – Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę wiaduktu w Terespolu na drodze wojewódzkiej nr 240 między Świeciem a Tucholą. Wybrano ofertę wyższą o ponad 5 mln zł od kwoty, jaką Wojewódzki Zarząd Dróg zarezerwował na inwestycję. W piątek 22 lipca dokonaliśmy wyboru oferty najkorzystniejszej na przebudowę wiaduktu w Terespolu Pomorskim – informuje Michał Sitarek, rzecznik prasowy WZD w Bydgoszczy. – Wybraliśmy ofertę firmy Marbro z Gdańska o wartości 15,4 mln zł. Wiadukt będzie wyposażony w odwodnienie, bariery i balustrady. Jego nośność wyniesie 40 ton. Prace będą objęte 7-letnią gwarancją.

Październik 2022 r. – Doszło do historycznego wydarzenia inwestycyjnego. W związku z użytkowaniem drogi powiatowej 1291C przez wykonawcę drogi ekspresowej firmę Budimex, w celu przewożenia kruszców z kolejowych ramp rozładunkowych na teren budowy DK5,  przeprowadzono remont nawierzchni drogi na odcinku 1275 m. Dość przypomnieć, że ostatni taki remont wykonano około 1981 roku czyli 41 lat wcześniej. Powodem poprzedniego remontu był przejazd brygady czołgów z miejsca rozładunku na poligon ćwiczebny. Niestety odcinek 1293C długości 1462 m pozostanie prawdopodobnie bez remontu przez kolejne lata w stanie sprzed 40 lat.

3 Stycznia 2023 r. – Po trwających ponad miesiąc pracach oddano do użytku 5 metrowy odcinek drogi powiatowej vis a vis szkoły podstawowej w Terespolu Pomorskim. Prace drogowe polegały na wybudowaniu wzniesienia w miejscu przejścia dla pieszych tzw. spowalniacza. Tak więc po ponad  59 latach dzieci będą mogły czuć się bezpieczniej niż dotychczas a kierowcy być może zaczną przestrzegać ograniczenia prędkości do 40 km/h, które to obowiązuje od kilkudziesięciu lat. Raczej jest nadzieja, gdyż zaobserwowano kilku śmiałków biorących się w zapasy ze „śpiącym policjantem”, efekt ciemiężonego zawieszenia powinien dać o sobie znać. 

31 marca 2023 r. –  Terespolu Pomorskim rozpoczęły się prace przy budowie nowego wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą. Zostanie on poszerzony i zyska ścieżkę dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja o wartości ponad 15 mln zł.