Wyrwa spis zagrodników w 1706 roku. Poniżej jeden ze spisów jakie dokonywane były w ramach kontraktów dzierżawnych. Spisy takowe nazywane inwentarzami lub lustracjami. Poniższy powstał pomiędzy 1706 a 1709 rokiem w związku z arendami majątku Polski Konopat wobec Wygranowskich. Tych drugich na dzierżawie obsadził Konopacki, gdyż przeniósł ich z dzierżawy w starostwie nowskim, po tym jak zakupił owe od Butlera. Małżeństwo Stanisław Aleksander Konopacki oraz Barbara Kryszpin Konopacka szykują dobrostan w nową dzierżawę.
Młyn Wyrewski i na nim zostający Michał Lux daje żyta pachtowego do roku korcy sto, kupnym sposobem trzyma go, który podług kontraktu konserwować powinien, do którego rolę ma wymierzone
W Kalkarskiej chałupie mieszkający Kazimierz i roli część trzymający, płacić powinien na Święty Marcin złotych sześć, gnój wozić i orać trzy dni.
Wojciech Bukowski karczmarz wyrewski z Jakubem ojcem swoim ma morgi zasiane, płaci do roku złotych 6. Pańskie piwo gorzałkę szynkować powinien.
Od tych dwu czynszu złotych 12 z wyższym czynszem złotych 44, co czyni sumę 56 zł, do Ichmościów Państwa Wygranowskich, jako i pakt z młyna wyrewskiego należy.
Paweł Otlewski kowal z Kozłowa do Konopatu przeniesiony, ma chałupę, ogród i morgi, kuźnię nową i statki pańskie. Do dworu robić powinien, co potrzeba, a że niezasianą na Konopacie odebrał rolą, więc mu żyta mego dwa morgi da ten, które przy wysłaniu zasiane wracać powinien będzie.
Na młynach należąca do oddania przy expiracyi reszta taka z dawna pokazuje się , na młynie wyrewskim korcy 40.
Stanisław Konopacki Kasztelan Chełmiński
Barbara z Kryspinów Konopacka Kasztelanka Chełmińska
♣