Kruszyński wydzierżawia 24 ha lasu w Konopacie 1748 roku

Kruszyński wydzierżawia 24 ha lasu w Konopacie 1748 roku. Antoni Graf Kruszyński arenduje obywatelom 24 ha pustkowia w lesie Konopackim obywatelom z Drozdowa. Część boru Konopackich składała się z tzw. pustkowi. Na stronach HS zawarliśmy już kilka podobnych umów, gdzie osobiście nie mając mocy przerobowej, szlachta wydzierżawia nieużytki i pustkowia poddanym, których na takową arendę stać. Poniższy dokument z 1748 roku to zawarcie umowy dzierżawy na 30 lat wobec dwóch obywateli zamieszkujących Drozdowo, prawdopodobnie gburów gdyż areał przeznaczony do dzierżawy jest dość spory.    

 

Roku 1748 dnia trzeciego po trzech królach, to jest dnia 8 stycznia, daję ten kontrakt uczciwym z Drozdowa obywatelom Jakubowi Dankowi, Michałowi Śmichlowi na Polskim Konopacie w lesie, którym to tam na zaroślach puszczam morgów 43 i pustkowia innego. Z których obecnie żadnego pożytku nie masz, aby tedy na potem z nich jaki był pożytek i szedł, i kredens dóbr Konopatu Polskiego na nich fruktyfikowali. Pomienionej roli sztukę, choiną i zaroślami morgów 43 wynoszącą, tymże uczciwym wzwyż wyrażonym obywatelom i sukcesorom onychże w granicach wyżej. Od morgu wkupnego dali po złotych 20, czego summa fant złotych 860, który to pomienioną sztukę pola morgów 43 sobie wyrudować i do pnia jednego wykopać, a one choinę i pnie na swój pożytek obrócić wolno im będzie, co się im pozwala.

Waruję to sobie, aby uczciwi Drozdowianie nad wydzielenie sobie po uznaniem dalszym nie nie występowali. Co uczciwi panowie Drozdowianie zabierają na się, obligują niniejszym kontraktem i obowiązują się przy odebraniu kontraktu tego, jako wyżej wyrażono, że wyliczyli pruskiej monety złotych osiemset sześćdziesiąt w mocy letniego kupna, z których odebranych niniejszym kontraktem onychże i ich sukcesorom kwituję. Według zaś wszędzie zachowanego zwyczaju, ile dopiero tę sztukę roli dobywać, krudować będą i pierwszego roku żadnego pożytku z niej mieć nie będą, to jest roku 1748 do roku 1750, tedy daje im wolność wszelką do roku, 1750 w które nic płacić nie będą. Dopiero dalszy szczęśliwie doczekawszy w roku 1751 płacić poczną na Święty Marcin czynsz roczny złotych 43 dobrej monety i tak rok po rok aż do wyjścia lat 30 od daty kontraktu teraźniejszego płacić będą powinni. Co jako oni mnie i sukcesorom moim tak ja im i sukcesorom ich dotrzymać i iścić się obliguję i dla dalszej lepszej wiary i wagi niniejszym kontrakt ręką własną przy przyciśnieniu pieczęci zatwierdzam.

Antoni Graf Kruszyński

Herb Kruszyński Prawdzic

Kruszyński wydzierżawia 24 ha lasu w Konopacie 1748 roku

Rzeczypospolita Obojga Narodów - bór Konopacki - Konopat - Województwo Pomorskie
Rzeczypospolita Obojga Narodów – bór Konopacki – Konopat – Województwo Pomorskie
podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *