Historia Szlachecka Akta Miasta Nowego Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok

Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok

Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok

Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok. 19 czerwca 1700 roku w Klimczycach zawarto porozumienie intencyjne, co do kupna przez Stanisława Aleksandra Konopackiego starostwa Nowskiego od Jana Butlera, ten fakt zawarliśmy tutaj. 9 sierpnia Panowie Konopacki i Butler spotykają się w Liwie by sfinalizować transakcję. Ponieważ od początku wiadomym było, iż starostwo w Nowym miało kosztować Konopackiego 75 tysięcy tynfów, czyli złotych polskich a Konopacki pomimo umowy przekazuje Butlerowi 59 tyś. Tynfów, to umowa zostaje rozbudowana o kolejne zastrzeżenia. Konopacki zobowiązuje się niezwłocznie spłacić pozostałą kwotę, po której ma zostać dokonana intromisja w dobra nowskie. Jak wyglądały dalsze perypetie przejmowania dób miasta Nowe i jakie listy słał Butler do Konopackiego, opublikowaliśmy w HS stosowne dokumenty i publikować będziemy ich kontynuację.

 

Między Ichmościami Pany, Wielmożnym Jegomościom Panem Janem na Miedznej i Krześlinie Butlerem Drohickim i Nowskim Starostą z jednej, a Jaśnie Wielmożnym Jegomościom Panem Stanisławem na Konopacie Konopackim Kasztelanem Chełmińskim i małżonki swojej, Jaśnie Wielmożnej Jegomości Pani Barbary Kryszpinównówny Kierszszeysztajnówny Konopackiej Kasztelanowej Chełmińskiej imieniem, zachowaniem ostrożności podziału i ratyfikacji, Jaśnie Wielmożny Jegomość Pan Kasztelan z drugiej strony, stanęło takie postanowienie.

Iż pomienieni Ichmościowie a mianowicie Wielmożny Jegomość Pan Starosta Drohicki dotrzymując słowa i finalizując sprawę, przez pewny publicznie dostępny skrypt w Klimczycach 19 czerwca roku 1700 zawarty. Starostwo swoje nowskie ogółem wszystkie w województwie pomorskim leżące z miastem samym i zamkiem Nowe nazwanym, także ze wszystkiemi wsiami, puszczami, jeziorami i młynami, przewozami, poddanymi i ich wszelakimi powinnościami zgoła wszystkiemu płodami rolnymi z nich zyskami, tak, jako sam sam udzieloną zgodą królewskiego majestatu na to starostwo nowskie, sobie raz przyznając dobra dotychczas trzymał i w swojej miał posesji, żadnych sobie tytułów prawnych ani pretensji swojej do tego starostwa nowskiego ani sukcesorom swoim nie rezerwując. Jaśnie Wielmożnym Ichmościom Panom Stanisławowi i Barbarze Konopackim Kasztelanom Chełmińskim małżonkom, za summę siedemdziesiąt i pięć tysięcy tynfów przedaje, daje i ustępuje oraz przed aktami grodzkimi roborując i ustępując i cesja autentyczną uczynić zobowiązuje się i to oczywistym czyni, do posiadania tytułu pełnoprawnego i własności na starostwie nowskim, personalnie pomienionych Jaśnie Wielmożnych Ichmościów Panów Kasztelanów Chełmińskich ustępuje.

Którą sumę takowym Jaśnie Wielmożni Ichmościowie Panowie Kasztelanowie wypłacają sposobem. Od teraz zaraz przy podpisaniu tego kontraktu wyliczając do rak wielmożnego Jegomości Pana Starosty Drohickiego pięćdziesiąt i dziewięć tysięcy tynfów i płacąc za to przy tymże ochronnym kontrakcie. Ostatek zaś sumy to jest szesnaście tysięcy tynfów w cztery tygodnie w Nowym do rąk zesłanego do odebrania od Wielmożnego Jegomości Pana Starosty Drohickiego plenipotenta, oficjalnie dopuszczając bez żadnej zwłoki i wymówki oddać i wyliczyć punktualnie zobowiązuje się jak wskazano wyżej. A że fundamentem tej cesji jest zgoda od Jego Królewskiej Mości, lubo z podpisem ręki pańskiej otrzymana, że jednak przed kancelarią większą i mniejszą koronną to dotychczas nie nastąpiło obligatoryjnie, tędy pomienieni Ichmość Panowie kontrahenci naprzód stosując się wzajemnie opieczętować w kancelariach mniejszej albo większej koronnych, starać się będą. Koszt jednak wobec praw kancelarii na siebie Wielmożny Jegomość Pan Starosta Drohicki przyjmuje. Do tej pory jednak by zaś ta aplikacja w kancelariach do zapieczętowania tego układu postąpić nie mogła, tędy ci Ichmość Panowie kontrahenci z przyjaciółmi swemi, na sejmie da Bóg przyszłym ten stan nieprawny u Ichmość Panów pieczętarzów upomnieć się obligują i po tym docisnąć, póki skutki nie będą opieczętowane i legalność Jaśnie Wielmożnym Ichmość Panom Kasztelanom Chełmińskim na tym starostwie nowskim ugruntowana nie będzie.

Gdzieżby zaś strzeż Boże sprawy posłuchania niemiały i Ichmość Panowie Kasztelanowie na tym starostwie utrzymać się nie mogli, tędy Wielmożny Jegomość Pan Starosta Drohicki z wszystkimi zaletami Jaśnie Wielmożnych Ichmości Panów Kasztelanów Chełmińskich zadba o to, aby zapobiec stratom. Sumę właściwą tego starostwa nowskiego już wyliczoną i tę resztę, która ma być wyliczona na dobrach swoich dziedzicznych Miedznej, konsumowaniem tych, w województwie podlaskim w ziemi drohickiej leżących, obecnie jedynym sposobem obowiązkowego zabezpieczenia przez niego. Jako to Jegomości Pana Starostę Prenskiego, który się na ten kontrakt pisze zobowiązaniem, przyjęcie dóbr w terminie powinno być poniesione, lub eksmisją, przywróceniem posiadanej sumy Jaśnie Wielmożnym Ichmości Panom Kasztelanom Chełmińskim, przyjaznym pośrednictwem, respektem prowizji, w razie problemów kapitalnie potrąciwszy, komplanacja w takim przypadku jest wyłączona.

Jeżeliby zaś interpozycja tym czasem, wzajemne działania i podpis pomienionego kontraktu i wszystko legalnym, Jaśnie Wielmożnym Ichmościom Panom Kasztelanom Chełmińskim, pod poniższym miała tedy, skoro ten konsens zapieczętowany będzie, przez co posiadacze Jaśnie Wielmożni Ichmość Panowie Kasztelanowie Chełmińscy na tym starostwie nowskim. Za zezwoleniem, które nie jest w sprzeczności, co tym samym punkt wyżej napisany, zobowiązania Miedznej intromisją, eksmisją lub przywróceniem pozostaną i unieważnieniem powinien, i Wielmożni Ichmości Panowie Starostowie Drohicki i Permski, legalne i przepadłe całkowicie i za darmo być mają. Obecnie, w zakresie przewidzianym w umowie, by strzeż Boże Jaśnie Wielmożni Ichmości Panowie Kasztelanowie Chełmińscy na tym starostwie nowskim utrzymać się nie mogli, tedy, jako co Wielmożny Ichmość Pan Starosta Drohicki do odszkodowania summy postrzeganej tak, jako zakładano w cenie. Jaśnie Wielmożnym Panom Kasztelanom Chełmińskim spowoduje tak, by druga strona wycofała się ze starostwa nowskiego, Jaśnie Wielmożni Ichmości Panowie Kasztelanowie Chełmińscy Wielmożnemu Jegomości Panu Staroście Drohickiemu uczynić obligują się.

Których wszystkich punktów i kondycji w tym kontrakcie wyrażonych strony obiedwie dotrzymać sobie submitują się pod zakładem siedemdziesięciu i pięciu tysięcy tynfów, oraz sąd w przypadku sprzeciwu bez jakichkolwiek odroczeń i wyłączeń, wraz z pierwszym terminem rozstrzygającym. Który kontrakt rękami swemi podpisują w aktach prezentowanych licencją, roborują.

Dał w Liwie 9 sierpnia roku 1700.

Jan Butler Drohicki Starosta

Aleksander Butler przytomny przyjaciel

Aleksander Pruszak, jako przy tym będący

Przy tej transakcji będącej się podpisuję Samuel Pudłowski Burgrabia Drohicki

Mikołaj Konojadzki, jako przy tym będący

Stanisław Konopacki Kasztelan Chełmiński swoim i małżonki swojej imieniem

Herb Odwaga Konopaccy

Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok Butler sprzedaje Konopackiemu Starostwo Nowskie 1700 rok

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Starostwo Nowskie - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Starostwo Nowskie – Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.