Polski Konopat spis zagrodników w 1706 roku. Inwentarz majętności Konopackiej zakończony 25 czerwca 1706 roku, poniżej wymienieni zagrodnicy we wsi Konopat. Inwentarz dokonany w związku z niszczycielskimi działaniami Szwedów w majątku podczas II wojny północnej. Aleksander Wygranowski jako arendarz wnioskował zapewne by Stanisław Konopacki Kasztelan Chełmiński, przeprowadził w związku ze zniszczeniami spis inwentarza we wsi oraz podległych Konopatowi włościach.
1mo Balcer Ogrodnik na całej ogrodnicy siedzi, wołów ma parę, krowę i świnie.
2do Paweł na takiejże załodze zupełnej
3tio Paweł Wysocki na takowejże załodze zupełnej.
4to Jan Duda na takowysz załodze zupełnej. Umarł, a na jego miejscu Stach Ogrodniczek
5to Janek Jędrachów takowąsz ma wszystką załogę.
6to Świegon na takowysz załodze zupełnej.
7mo Michał Rybaczyk przed kilka lat osadzony na takowysz załodze.
8to Piotr Poledziński, nie ma pańskich wołów tylko krowę, świnię i inną całą w zasiewku z zamkową załogę.
9no Stach Nowak przed kilku lat osadzony, ma takowąsz załogę jako ci wszyscy
Mają rolę po pięć morgów w każdym polu, które im się oddali zasiane oziminą i jarzyną, ci robią ręczną robotą dzień w dzień, oprócz świąt przez rok cały, z szóstej z rana chodzić powinni do roboty, w stodole zaś na wymłócku z jedenastego korca przez zimę stoją, po zasiewku aż do Wielkiej Nocy. Po Wielkiejnocy powinni wziąć do przędzienia, czego im dadzą ze dworu do tok 12. Tymże zagrodnikom dają dołki w polu do trawy, od tego dają po parze kur do zamku.
Rataje
Tych jest trzech, z nich Jan i Krzysztof nie są poddani Konopaccy, tylko trzeci Stanisław Mania, który wziął za żonę Firinkę z Kozłowa, nie mają żadnej załogi okrom. Każdy ma mleczną krowę dworską, ci ustawicznie orać powinni odmianą, mają naznaczone morgi za żytem, z ordynaryi zasiewają się im, kiedy zaś orać nie będą, do roboty do żniwa trojgiem się mają, ci także przez zimę w stodole z jedenastego korca drażbę pozwoloną mają w pańskiej stodole. Żony ich równo z ogrodniczkami przędziwo ze dwora brać powinny.
W tymże Konopacie komornice poddane, jest Krystkowa stara, jest Marina Skoczkowa, jest Jędraszka Staszkowa, jest żona Krzysztofa Owczarza, Maćkowa Staferka alias Józwowa, z nich Maćkowa ma córkę, Staszkowa dwie córki, Józwowa syna i córkę, Owczarka syna i dwie córki, Skoczkowa syna, Jędraszka córkę i dwóch synów. Są przy tym i inne dziewki we wsi służące, Marina Zimówna chroma jest, chłopiec po wolarzu przy Falkinowskim, chłopiec po Woźniance przy fornalu dworskim Wysockim. Te komornice do ogrodów, do plewidła, do rycia lnu tarcia i innej ręcznej roboty, i że powinny, od czego im jest tylko we dworze dać potrzeba. We żniwa zaś, kiedy robią od sierpa płacić im potrzeba, po groszy 6, od grabienia po groszy 3, przy tym jest przez całe żniwa. Ktokolwiek len w budynku suszyć będzie, wolno go zabrać spalić i onemu chłostę dać należytą.
Dannicy w tej wsi
Tomasz Drozd poddany karczmarz w nowej mieszkający karczmie, ma ogród do tejże karczmy i zagon do kapusty w Łęgu, przy tym morg roli w każdym polu. Nad tą włókę w każdym polu, od której ma na Święty Marcin płacić powinien złotych dwadzieścia i siedem. Przy tym, co by się nadto raz przez niego sianych pokazało i od tych należycie ma płacić. Szarwarku we żniwa jednym, o swojej sprawie przez niedziel dwie i do tłuk krowno z drugiemi należy. Dróg przez rok odprawić ma konnych trzy, przez mil pięć, kapłonów dwu corocznie oddawać ma do zamku.
Marcin Driarz poddany dannik ma chałupę i ogród, morg zasiany ozieminą odebrał, w każdym polu ma morg, płacić na Święty Marcin złotych osiem, do tłuk tylko należy, a względem roboty żniwnej, do zamku z pańskiego drzewa, tokarska robotę robić powinien. Która jeżeli by nie była proporcjonalna, połową robotę nadgradzać to ma.
Wojciech Falkinowski woźny dannik, ten z matką za kontraktem dawnym trzyma włókę wolną do tego czasu, jak jest im kontrakcie wyrażony. Woźny zaś z osobna trzyma morg roli, od którego płacić powinien daninę złotych 3 na Święty Marcin, do tłuk tylko we żniwa należeć ma i z pozwami biegać kędy mu każą.
Błażek Gburek w Sztafrowskiej mieszkający chałupie, dannik za kontraktem do Świętego Marcina, ma zapłacić złotych sześć na Święty Marcin, i do żniwa pomóc przez tydzień o swojej strawie, ma ogród morwowy i w Łęgu do kapusty zagon.
Stara Karczma w tej leśny mieszka, który z niej nic nie płaci ex respektu dozoru lasu. Ma ogród przy chałupie a w jej Łęgu zagon, przy tym ordynarią w zamku podłóg kontraktu jego i suknią od Jaśnie Wielmożnego Jegomości Pana Kasztelana.
Czynsz tej wsi Konopatu Polskiego wynoszące złotych 44 podług kontraktu, Ichmościom Państwu Wygranowskim należy.
♣