Historia Szlachecka Archiwum Konopackich,Akta Miasta Świecie,Majętności Polskiego Konopatu Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok

Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok

Historia Szlachecka Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok

Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok. Po śmierci Jerzego I z Konopatu, Wojewody Pomorskiego i Starosty Świeckiego w lutym 1543 roku, po utarczkach rodzinnych i swarach, doszło miedzy rodzeństwem do ugody zawartej w Świeciu w listopadzie 1546 roku. Kontrakt podziału dóbr zawarty został pomiędzy braćmi Jerzym kasztelanem gdańskim i starostą świeckim oraz Rafałem i Łukaszem Konopackimi. Rafał występował tutaj w imieniu własnym oraz jako opiekun nieletniego (nie ustnego) Łukasza. Rafał z Konopatu mający wówczas ponad trzydzieści lat, nie był żonaty.

 

My na imieniu , Jerzy z Konopatu Konopacki, Kasztelan Gdański, Starosta Świecki, Rafał i Łukasz z Konopatu, rodzony bracia, wiadomo czynimy każdemu, a mianowicie jeden drugiemu zaznając mocą zapisu tego, że po śmierci Pana ojca naszego, kiedyś wielmożnego Pana Jerzego z Konopatu Konopackiego, Wojewody Pomorskiego, Starosty Świeckiego, między nami się stało, że my dwaj, jako Rafał i Łukasz z Konopatu do brata naszego mianowanego szlachetnego i urodzonego pana Jerzego z Konopatu Kasztelana Gdańskiego, względem i mianowania nas wszystkich Pan ojciec, za żywota swego, na mianowanego brata naszego Pana Jerzego z Konopatu, wiele i różne nakłady i koszty czynił. A na to jeszcze, że po śmierci Pana ojca naszego rok cały miany brat nasz Pan Jerzy pożytki wszystkie zamku Świeckiego sam do siebie pobrał. Gdyśmy wszystkie (spólnie) pospołu z nim jeszcze na trzymanie tego roku, do wspólnego pożytku zamku tego Świeckiego, od króla Jegomości Pana naszego miłościwego jesteśmy obdarzeni. Z tych wprzód mianowanych i inszych przyczyn, blisko acz się możemy, rozumiemy do tego też w tych wspólnych dobrach siedzieć. Które po śmierci naszego Pana ojca, i z działu naszy Pani matki nam przynależą, sprawić i wydzielić także względem bliskości też odłożonych.

Dla różnych tędy przyczyn spólnieśmy tego uważały i sobą się (jeden)) zgodzili, względem tego bliskowania i działu, w następujący sposób. Że my dwaj, jako Rafał i Łukasz z Konopatu mianowanemu Panu Jerzemu z Konopatu Kasztelanowi Gdańskiemu, bratu naszemu, małżonce jego Pani Annie, potomkom dziedzicznym względem jego ojczystego i macierzystego. Ci wszyscy, co po śmierci ojca naszego nam przypadło, albo i po śmierci naszej wspólnej Pani Matki, na mianowanego Pana Jerzego z Konopatu Gdańskiego Kasztelana brata naszego, Pani małżonki, jego potomkom i dziedzicom przypadać i przynależeć mogło. Części nasze we wsi Łopatki albo Krzeslin wspólnie na chełmiński w radzyńskim powiecie leżące, ze wszelakim prawem i własnością, panowaniem, pożytkami i wzywaniem, pospołu i placem albo miejscem. Który w granicach Łopackich Piskarki mianowany, odstąpiliśmy i oddaliśmy. Nie ma dla nas albo potomków naszych we wsi Łopatki albo w Krześliniu zachowując całkowicie, jako prawo same skazuje i słuszność, puszczamy i jako po śmierci Pana ojca przypada albo i w śmierci naszej Pani Matki mogło przez pana Jerzego z Konopatu brata naszego mianowany Pani małżonki jego, potomkom, bez jakiego naszego albo potomków naszych bliskowania i ze wszystkim zgodnie. Ale posiadanie wiecznie, jako dziedzic osiąść, trzymać, mieć, pożytku brać, i zażywać.

Przeciwko któremu i za nagrodę, że my ustępujemy, ja Jerzy z Konopatu Kasztelan Gdański, odstępuję i porozdawam braciom moim szlachetnym i nazywanym Panom Rafałowi i Łukaszowi z Konopatu część moje praw własności. Która po śmierci naszego Pana ojca świętej pamięci w dobrach i wsiach, młynach jest mianowana Konopat z folwarkami i wsią, Polednem i Poledzińskim dworem, Skarszewami, Cieleszyńskim młynkiem, albo Biechowskim młynem i Launowem na pomorzu w świeckim i czerskim powiecie leżące. Z jakimkolwiek sposobem na mię, małżonkę moją, dziedziców potomków przypadło albo i należało. Do tego odstępuję i od rozdawam w najbardziej rozbudowanej formie mianem moim, małżonki mojej, potomków i dziedziców wszelakie i każde prawa, własności, państwa pożytków pożytecznych w folwarkach, wsiach, zwłaszcza w *Mirachowskim, *Grodzieńskim folwarku, *Ploskowicach, *Conradswalde, *Schlagelsdorfie, na chełmińskiej tej stronie, do ich wszystkie mobilia, pieniędzy, złota, klejnoty, srebra, nic wyjmując i w przetargu wszystkich dóbr ruchomych i nieruchomych gdziekolwiek są i leżą albo jakkolwiek mianowane być mogli. Które nasza Pani matka, Wielińska Pani Magdalena Konopacka niegdyś Wojewodzina Pomorska ma albo na po tym mieć może, a po śmierci Jejmości na mię, małżonkę moją, potomków rodzonych i nierodzonych prawem przypaść mogą. Albo by miały nie własności państwa i dominy, puszczane ruchome i nieruchome aktywa. Których nasza Pani matka po śmierci zostawić by musiała dla mnie i małżonki mojej, potomków zatrzymać, ale takie dobra ruchome i nieruchome na mianowane braci moich Pana Rafała i Łukasza z Konopatu, którzy by doczekali śmierci Pani matki naszej wspólnie, ich potomkom i dziedzicom należeć i przypadać mają te wszystkie dobra ruchome i nieruchome przez się i potomkom ich mieć, trzymać i w pokoju posiąść wiecznie mają i dziedzicznym. Bez któregokolwiek bliskowania i zgodnie z moim albo małżonki mojej dziedziców rodzonych i nierodzonych. Która bliskość, zasady, i prawo, które by po śmierci Pani matki mojej na mię i dziedziców moich urodzonych, małżonki mojej i potomków należeć i przypadać mogli.

I na po tym na moich mianowanych braci Panów Rafała i Łukasza spólnie, według kontraktu tego padły albo należały, ja w najlepszej formie, nawiasem mówiąc, jako do prawa najlepiej potrzeba, za mię, małżonkę moją, potomków, obecnie tym czasem, albo i na potomne czasy czynić mogę albo powinienieć obiecuję i zapisuję. Jednak gdyby, który z braci moich, Pan Rafał albo Pan Łukasz przed śmiercią Pani matki umarł i żadnego bliskiego potomka nad mię, równo z bratem pozostałym nie zostawił. Żebym ja, małżonka moja albo potomki moi w dobrach pozostałych, tak wiele, jako Pani matka po sobie zostawi, to jest Mirachowo, Grodno folwarki, *Plonskowoncij, *Conradswaldzie, *Schlegelsdorfie i ruchomemi rzeczami z bratem pozostałym w równy dział szły. Za tym rozdawam i odstempuję, ja Jerzy Konopacki Kasztelan Gdański część moje w Biechowie, którą niedawnym czasem od szlachetnego Krzysztofa Osieczkowskiego za pięćset złotych kupiłem, bratom moim Panom Rafałowi i Łukaszowi z Konopatu. Tego wiecznie i dziedzicznie władać i używać i za swoje własne niech, jako mi to zapisano bez bliskowania małżonki mojej i potomków moich, za co ja, za się i moich wszystkich mianowanych zapisujemy się.

Na podstawie umowy tej, my wszystkie spólnie i każdy z osobna jeden drugiemu, mianowicie my dwaj, jako Rafał i Łukasz z Konopatu bracia, jeden za drugiego stoi, mocno trzymać jeden drugiemu obiecuje mi, jako i obiecujemy zapisując się za nas i potomków naszych. Iż ja Jerzy z Konopatu za małżonkę moję, zabierając wszystkie i każde pomocy, łaski, sprzeczności, którekolwiek z prawa przeciwko temu kontraktowi występowały albo zabyć by się mogły. A mianowicie ja Łukasz z Konopatu, za wymowę i wyjątek, żem nie *ustny i albo lat zupełnych nie mam i kontraktu zaznaczyć chciał, za co sam i dla lepszego bezpieczeństwa brat mój Pan Rafał z Konopatu, na prośbę moją samą teraz i na po tym stoi i zapisuje. Przeto mają wszystkie i każde z osobna bliskości, przeciwieństwa, które miedzy nami dotąd byli, teraz miedzy nami wszystkimi i każdemu z nas z osobna być zniesione, anihilowane, […] Którego też kontraktu dla lepszej wiary wszystkiej spólnie i każdy z osobna na rękę swoją własną podpisał i pieczęcie nasze przyłożyli. A każdemu z osobna taki jednaki spisany kontrakt oddany, którego my albo spólnie albo też każdy z osobną, jako się, komu podoba, niebytności drugich u sądu ziemskiego albo [grodzkiego], któregokolwiek, gdzie by baczył potrzebny, zapisać dać może albo aktować. Którego umocowany i solidny wszystkiej, i małżonki mojej Pani Anny i potomków naszych mieć [chcemy] i trzymać mają. I my sami go wrażliwymi słowy osobiście każdy akceptujemy i przyjmujemy, i w wszystkich punktach i artykułach zachowujemy.

Podpisano w Świeciu 16 miesiąca listopada 1546 roku.

Miejsce podpisów

Jerzy z Konopatu Kasztelan Gdański

Rafał z Konopatu

Lucas z Konopatu   

Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok 1  Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok 2 Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok 3

Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok 4 Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok 5 Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok 6

Podział majątkowy pomiędzy rodzeństwem Konopackich 1546 rok 7

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Świecie - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Świecie – Województwo Pomorskie

Jerzy I z Konopatu, Wojewoda Pomorski i Starosta Świecki rodzina

Jerzy I z Konopatu, Wojewoda Pomorski i Starosta Świecki rodzina

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.