Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Władysław Maksymilian zakup domu w Toruniu 1627 roku

Władysław Maksymilian zakup domu w Toruniu 1627 roku

Władysław Maksymilian kupuje dom w Toruniu 1627 roku

Władysław Maksymilian zakup domu w Toruniu 1627 roku. Władysław Konopacki 15 lipca 1627 roku zawiera umowę kupna domu w Toruniu od Zofii ze Zbąszyna Potulickiej, podkomorzyny poznańskiej. Dom był posadowiony tuż obok nie istniejącego już dzisiaj kościoła św. Wawrzyńca, wtedy przed murami Torunia. Kościół początkowo drewniany zniszczony został w 1422 roku, potem przez potop szwedzki w 1657 i II wojny północnej w 1702 roku, został rozebrany w 1824 roku. Kościół znajdował się na dzisiejszych plantach pomiędzy urzędem miasta a arsenałem artyleryjskim. Jak zawarto w poniższej umowie tuż przy nim, na rogu znajdował się rzeczony dom wraz z podwórzem.

 

Roku Pańskiego Tysięcznego Sześćsetnego Dwudziestego Siódmego dnia piętnastego lipca.
Stało się pewne i nieodmienne postanowione kupno między Ichmościami J. Mścią Panią Zophią z Bąszyna Potulicką podkomorzynę poznańską z jednej. A wielmożnie urodzonym Je. Mścią Panem Władysławem Maximilianem konopackiem Wojewodzicem Chełmińskim z drugi strony w ten sposób. Iż Jej Mść Pani Zophia z Baszyna Potulicka podkomorzyna poznańska, dworzec z domkiem małem swój własny, przy Toruniu blisko kościoła Wawrzyńca Świętego na rogu leżący, tak, jako w sobie jest ograniczony i ze wszystkim jego przyległościami przedała Wielmożnie urodzonemu Je. Mści Panu Władysławowi Maximilianowi konopackiemu Wojewodzicowi Chełmińskiemu za summę czterech tysięcy złotych polskich, które już ręcznie i skutecznie od tegoż Je Mści Pana Konopackiego Jej Mość Pani Zophia z Baszyna Potulicka podkomorzyna poznańska sama przez się odebrała i już tegoż Je. Mści Pana Konopackiego z odebranych kwitowała, przyrzekając sama za się i za sukcesory swe niczego się więcej z własnej odebranej od Je Mści Pana Konopackiego nie upominać czasy inszymi, dopuszczając temuż Je Mści Panu konopackiemu w ten to dworzec z jego przynależnościami skutecznej intromisji zezwalając na konsumpcję oraz spokojne posiadanie.

A żeby większej wagi i mocy kontrakt i kupno to było, submituje się i obliguje Je Mość Pani Podkomorzyna Poznańska tym kontraktem pod zakładem takiej summy, jaka się wyżej wspominała, to jest czterech tysięcy złotych polskich obron prawnych wszelakich ogólnie rzecz biorąc i konkretnie wyrzekając się. Wielmożnie urodzony Je. Mści Pan Władysław Maximilian Konopacki Wojewodzicowi Chełmińskiemu na dzień świętego Simona i Judy tu do akt tutecznych miejskich chełmżyńskich albo toruńskich stawić się i temuż Je. Mści Panu Konopackiemu kupna tego dostatecznie abrenwatiatią uczynić. Przy tym prawa wszystkich którekolwiek by J. Mość Pani Podkomorzyna miała na ten dworek służące a mianowicie od Je. Mści Pana Jana Potulickiego syna swego, od którego tenże dworek wiecznością kupiła, temuż Je. Mści Panu Konopackiemu przez rezygnację nazwanym kontraktem, postanowione oddać będzie powinna.

Która kontrakt roborować z obojga stron do akt miejskich chełmżyńskich w roku tysiąc sześćset dwudziestym siódmym dnia piętnastego podany jest i tamże przy urzędzie od stron podpisany i za nazwy przyjęty.

Władysław Max Conopacky Wojewodzic Chełmiński
Zophia Potulicka Podkomorzyna Poznańska

W ramach tej samej umowy

Wielmożnie urodzony Je Mość Pan Władysław Maximilian Konopacki Wojewodzic Chełmiński. Je Mści Pani Zophia z Bąszyna Potulicka Podkomorzyna Poznańska domostwu, które jest przy tym dworcu usadzić, do żywota jej używać pozwala, za którym dożywociem w tymże domku słudze Je Mści Pani Podkomorzyny Stanisławowi krawcowi mieszkać dopuszcza, budowanie tego domostwa sobie jednak wolno J. Mości Pan Konopacki zostawia, a po śmierci Je Mści Pani Podkomorzyny do dworu znowu wedle kontraktu tenże dworek przypadać i należeć będzie, na co się także rękami swemi podpisali.

Władysław Max Conopacki Wojewodzic Chełmiński
Zophia potulicka podkomorzyna poznańska

Herb Odwaga Konopaccy

Władysław Maksymilian kupuje dom w Toruniu 1627 roku Władysław Maksymilian kupuje dom w Toruniu 1627 roku

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Toruń - Województwo Chełmińskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Toruń – Województwo Chełmińskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.