Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Umowa spadkowa Konopackich w Luchowie 1611 roku

Umowa spadkowa Konopackich w Luchowie 1611 roku

Umowa spadkowa Konopackich w Luchowie 1611 roku

Umowa spadkowa Konopackich w Luchowie 1611 roku. Od marca do września 1611 roku doszło do kilku umów spadkowych które zawarł Maciej z Konopatu Wojewoda Chełmińskim z stryjecznymi braćmi w sprawie podziału majątku po śmierci Krzysztofa i Stanisława Konopackich. Główna umowa dotycząca podziału została zawarta w Luchowie i tenże dokument prezentujemy poniżej. Wyszczególnione do podziału majętności spadkowe to Biguszki, Luchowo i Tomice. Spotkania w sprawie ustaleń spadkowych po śmierci Stanisława oraz Krzysztofa Konopackich : 6 kwietnia 1611  14 września 1611  7 maja 1613

 

Po wiecznym dziale, który się stał przez porządek Ichmościów Panów Jegomościa Pana Jana Olędzkiego Podkomorzego Pomorskiego i Jegomościa Pana Ernesta Krokowskiego dnia 21 marca roku 1611, między Jaśnie Wielmożnym Panem Maciejem z Konopatu Wojewodą Chełmińskim na Grudziądzu starostą a ichmościami Panami Jerzym i Rafałem Wielmożnego niegdyś Pana Jerzego z Konopatu Kasztelana Chełmińskiego sinami i Jegomościom Panem Jerzym urodzonego wojewody Pana Rafała z Konopatu sinem. Przeto w majętnościach nieruchomych po godnej pamięci panach Krzysztofie i Stanisławie Konopackich na Ichmościów, jako stryja z sinowcami przypadłych, przystąpili trzech Ichmościów do działu ruchomych rzeczy tak w pieniądzach, klejnotach, złocie, srebrze gotowych, jako też w bydłach stadach i koniach i w zbożach i inszych wszystkich rzeczach ruchomych jakokolwiek mogą być nazwane.

Naprzód tedy zniowszy srebro po obydwu nieboszczikach Panach Krzysztofie i Stanisławie Konopackich, talerze, szaty, futra i insze rzeczy białe to według proporcjej, jako, na kogo czo przyjść miało miedzy się podzieleli i rozebrali, tak, iż już jeden u drugiego upominać się żadnej drogi nie ma i obopólnie się kwitują. Zostaje jeszcze prowent ze wszystkich trzech majętności tak Luchowskiej, Biguskiej, jako i Tomickiej. Z których prowentów naprzód wnosi Jegomość Pan Wojewoda 1000 czerwonych złotych, któremu są postane od Pana Stolińskiego z majętności Biguskiej. Po tym wnosi Jegomość Pan Rafał z biguskiej majętności intraty 1883 złote 13 groszy. Jegomość Pan Jerzy ze Dźwierzna 600 złotych groszy 30 wszystko w jednej sumie weźmie 1815 złotych 23 grosze, które na trzy części rozdzieliwszy przyjdzie na każdego z Ichmościów 605 złotych 18 groszy.(Sic!) A Ponieważ Jegomość Pana wojewoda przebrał część swoją także trzech Jegomościów Pan Rafał, wtedy Jegomości Panu Jerzemu ze Dźwierzna wrócić mają Jegomość Pan Wojewoda 727 złotych 22 grosze. A Jegomości Pan Rafał 277 złotych 25 groszy. Inszych rzeczy we złocie odłożeli do pierwszego wyjrzenia się z sobą rozdzielić, jako łańcuch złoty, guziki, manele, manele dwoiste, signet, feretki po nieboszczyku Panu Krzysztofie. Czym się wszystkiem równo podzielić mają, jako tego wiele, czego w liczbie i wadze będzie.

Pozostały też insze poszty u jegomości Pana Wojewody do rozdziału, jako w jednym worku 22, ungarich horonek 3. Jest w worku zamszowym 90 ungarich koron, z portugałów 7, dublonów 19, rosenoblów 1 ½ , arabczyk 1, w monecie 7 złotych 1 grosz, talerów 4, taler 1 złoty 30 warzący, philipków 2,  talerów 26, real 1, 48 groszy polszejch 6 złotych groszy 7, złotych 500 groszy  z tomickiej intraty, czo wszystko w jednej sumie uczyni 1137 złotych 6 groszy. Przydzie na każdego na trzy części rozdzieliwszy 379 złotych 2 grosze. Jeśliby się, co z tych mianowanych pieniędzy nie pokazało z regestrów Pawłowych albo Mokierskiego ,że się na spólną potrzebę wydało. Przydzie też z procentów i pieniędzy gotowych według obligacji i testamentu nieboszczika Pana Krzysztofa zapłacić Ichmościom Panom Konopackim z Remborka 882 złote i Panu Jerzemu ze Dźwierzna 500 złotych tedy się insze sumej naprzód niż do rozdziału ostatka przydzie wydzielić i zapłacić mają.

Jeszcze legata, które jeszcze nie są zapłacone mają zapłacić z spólnych dóbr i urodzaju roku przeszłego. A iż testamentem swym sławnej pamięci nieboszczik Pan Stanisław legował 3000 złotych kapitule Wilenszczej, która sprawa zależy, jeszcze niezdecydowana, która skoro by się miała dokończyć u Trybunału Litewszczego, a kazano by to legatum zapłacić tedy powinni się Ichmościowie Panowie Jerzy i Rafał Konopaccy z Remborku i Jegomość Pan Jerzy ze Dźwierzna oddać do roku Jegomości Pana Wojewody według osobnego rewersału po 1000 złotych, jako na ich wiele przyjdzie. Chłopięta Jerzego Jaszka i Jadwigę Jegomość Pan Wojewoda według testamentu ma uspokoić na czo mu Jegomość odstompieli dług Jegomosci Pana Stanisława Konopackiego nieboszczika u Jegomości księdza Wołowicza referendarza litewskiego 600 złotych polszejch. A u księdza Krzyczkiego proboszcza Grodzyńszczego 300 złotych. Rachunek Pawła sługi nieboszczika Pana Krzysztofa Konopackiego mają Ichmościowie z obopólnie przejrzeć. A jeśli z percepcji czo zbieży z sobą równie dzielić, także też regestru Mokierszczego czo na pogrzeb wydał.

Bydło, owce, konie, świnie we wszystkich trzech majętnościach porachowawszy się Jegomość Pan Wojewoda wszystko ma w Tomickiej majętności otrzymać. A nadto z Luchowa ma brać wołu karmnego i krów 11, klacz 18 starych i młodych, koni i wałachów 8, owiec szcopów i tonszczaków 174. Także z Biguskiej majętności wołów 21, krów 12, jałowic 3, wołków trzy letnich 8. Jegomości Panu Jerzemu ze Dźwierzna za część jego owiec dać Ichmościowie Panowie Konopaccy bracia z Remborka 100 złotych.

Żyto, pszenice, jęczmień, owies czo do tych czasów wymłócono po wszystkich trzech majętnościach mają w równy dział podzielić. A czo jeszcze do młócenia także resti perceptów i intraty ordinari za zboże wszelakie czo najdalej dwie niedzieli po świątkach mają Ichmościowie wszystko każdy z swej majętności wnieść i miedzy sobą się rozdzielić. Czego dla lepszej wiarej i pewności do przyciśnionych pieczęci swych rękoma śmy się swemi podpisali.

Działo się to w Luchowie 23 marca 1611 roku. 

Maciej z Konopatu Wojewoda Chełmiński

Gerzy Konopacki

Jerzy z Dźwierzna

Herb Konopacki

 Umowa spadkowa Konopackich w Luchowie 1611 roku  Umowa spadkowa Konopackich w Luchowie 1611 roku  Umowa spadkowa Konopackich w Luchowie 1611 roku

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Luchowo - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Luchowo – Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.