Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Świadectwo dewastacji kamienicy w Wilnie 1632 roku

Świadectwo dewastacji kamienicy w Wilnie 1632 roku

Świadectwo dewastacji kamienicy w Wilnie 1632 roku

Świadectwo dewastacji kamienicy w Wilnie zmarłego Jerzego z Dźwierzna Konopackiego syn Rafała. Fragment z opracowania Wiesława Nowosada z książki „Konopaccy Herbu Odwaga”: „…Pod koniec 1630 roku zmarł w Świadości na Litwie Jerzy z Dźwierzna Konopacki, syn Rafała(…) Sprawy w swoje ręce wzięli Jerzy z Rynkówki, starosta nitawski, i Jakub Oktawian. Na początku 1631 roku, na Litwę wybrał się Gerzy Konopacki, by przypilnować pogrzebu i zorientować się w jego sprawach majątkowych(…)Nie wszystkie sprawy dało się załatwić na odległość. W początku listopada Jan i Jakub Oktawian „Matjaszewicze z Konopat” Konopaccy oraz „Jurij Jurjewicz Konopacki z Konopatu i Rumborka”, starosta nitawski, jako spadkobiercy Jurija Rafałowicza Konopackiego pojawili się na sądach ziemskich wiłkomierskich w celu uregulowania spraw długów ciążących na trzymanym przez zmarłego folwarku sterkiskim i kamienicy w Wilnie. Kamienica trafiła w ręce wdowy po Jerzym — Barbary Czajewskiej, ale losami nieruchomości jeszcze w następnym roku Konopaccy się interesowali, wysyłając do Wilna swego plenipotenta w celu oceny stanu jej finansów.”

Szlachetny i dostojny pan Szymon Bolundziewicz, burmistrz, zajmujący miejsce urodzonego pana wójta, oraz szlachetni panowie ławnicy, zagaili sąd potrzebny w pierwszy piątek po dniu Świętej Małgorzaty, dziewicy i męczennicy, 16 lipca Roku Pańskiego 1632.

Zaprzysiężony woźny wileńskiego sądu ławniczego, Bartłomiej Grabowski, przybyły osobiście do akt sądowych ławniczych wileńskich, wydelegowany do tego, przedstawił swe przygotowane na piśmie sądowe sprawozdanie, w takim brzmieniu. Za okazywaniem Pana Świeckiego plenipotenta Ichmościów Konopackich, widziałem w kamienicy Ichmościów takie spustoszenie, które nierządnego dozoru od gospodarza tamecznego Matyasza Siodlarza mianowały być stałe dachy obiecali, dziurawe gacą tym wszędy we wszystkich gmachach i budowaniu kapie. Takie potopy, popleśniały i teraz świeżo deszcz do izb i komnat przechodzi. Deseczki któremi górne komnaty były przypierzone, wybrane w izbach, komnatach. Zaszczepek, skobli nie masz, okna w wielu izbach potłuczone a w niektórych izbach i komnatach i kwater nie masz. Stajnia gnoju pełno, w browarze kominy rozruszone, jeno co się nie obalą. Z których znać, że kocioł i banie wydarte. O których pytasz gdzie się podziały, powiedział gospodarz, że kocioł piwny Pani Konopacka wzięła, a do nam przyznał się, że sam wydarł i obiecał znaleźć się do wybrania czynszów rocznych, których ni do kogo nie oddał, ale przy sobie zatrzymał, jako że istnieje pewne ultimatum.

Świadectwo dewastacji kamienicy w Wilnie zmarłego Jerzego z Dźwierzna Konopackiego syn Rafała 1 Świadectwo dewastacji kamienicy w Wilnie zmarłego Jerzego z Dźwierzna Konopackiego syn Rafała 2

Judicium Opportunum Feria sexta post diem Sanctae Margaritae Virginis et Martyris prox[im]am die 16 Julii per Nob[ile]m ac Spectab[ile]m D[ominum] Simonem Bolundziewicz Praeconsulem, locum G[e]n[er]osi D[omi]ni Advocati tenen[tem] et Nob[ile]s D[ominos] Scab[ino]s Vilnen[ses] bann[it]um e[st] Anno D[omi]ni 1632. Juratus Iud[ic]ii Scabinalis Vilnen[sis] Praeco Bartholomaeus Grabowski personali[ter] ad acta Judiciaria Scabinalia Vilnen[sia] veniens, paratam in scriptis relationem suam iudicial[em] pro ea deputatus obtulit Cuius tenor talis e[st].

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Wilno - Województwo Wileńskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Wilno – Województwo Wileńskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Pozostałe Historie

Konopacka wydzierżawia prawem olęderskim Przesławice 1670 roku

Konopacka wydzierżawia prawem olęderskim Przesławice 1670 rokuKonopacka wydzierżawia prawem olęderskim Przesławice 1670 roku

Konopacka wydzierżawia prawem olęderskim Przesławice 1670 roku. Barbara z Sztemberku Kostka, wdowa której mężem był  Jakub Oktawian Konopacki, matka Stanisława Aleksandra Konopackiego, wydzierżawia swoje grunty dziedziczne w Przesławicach trzem gospodarzom.

error: Podgląd zablokowany.