Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Kontrakt przedślubny Jakuba Oktawiana z Heidensteinami 1626 roku

Kontrakt przedślubny Jakuba Oktawiana z Heidensteinami 1626 roku

Kontrakt przedślubny Jakuba Oktawiana z Heidensteinami 1626 roku

Kontrakt przedślubny Jakuba Oktawiana z Heidensteinami 1626 roku. Jakub Oktawian Konopacki zawiera kontrakt przedmałżeński w staraniu o rękę Zofii Heidenstein, której rodzice to wdowa Ermunda Teresa Heidenstein z Konarskich oraz nieżyjący na ten czas ojciec Reinhold Heidenstein. W kontrakcie małżeńskim tradycyjnie zawarte są oczekiwania wypłaty posagu wobec córki Heidensteinów oraz obietnica uposażenia wobec przyszłej małżonki. Miejscem zawarcia kontraktu jest majątek Heidensteinów we wsi Sulęczyno w województwie pomorskim. Był to niestety trudny okres dla Prus Królewskich, rozpoczął się kolejny etap wojny ze Szwecją, stąd wspomnienie w kontrakcie przedślubnym.

 

Między Ichmościami, Jejmością Panią Teresą z Konarzyn Heydensteinówną z jednej a Ichmościom Panem Jakubem Oktawianem Konopackim Wojewodzicem Chełmińskim z drugiej strony stało się postanowienie takowe. Iż Jejmości Pani Heydensteinowa za przyrzeczeniem Pana Boga wszechmogącego za radą przyjacielską idąc, tudzież za usilnym staraniem Jegomości Pana Konopackiego córkę swoje Jejmości Pannę Zofię Heydensteinównę w stan święty małżeński Jegomości Panu Jakubowi Konopackiemu obiecała. Jakość niniejszym kontraktem przyobiecuje. A chcąc skutkiem samym jejmości Pani Heydensteinowa swoją obietnicę wypełnić, dzień wesela na dzień dwudziestego siódmego lipca w roku teraźniejszym Jegomości Panu Konopackiemu w majętności swojej Sulęczynie naznacza, po której względem dóbr ojczystych i macierzystych posagu summie Jaśnie Pani Heydensteinowa dać obiecuje Jegomości Panu Konopackiemu według ordynacji w testamencie od nieboszczyka Pana Heydensteina sekretarza JK Mści małżonka Jejmości i ojca Jejmości Panny Zofii Heydensteinówny, dwanaście tysięcy złotych polskich.

Do tego też z osobliwej łaski i miłości macierzyńskiej daruje córce swojej trzy tysiące złotych polskich, co wszystko uczyni gotowych piętnaście tysięcy złotych polskich. A w złocie, srebrze, klejnotach z osobna trzy tysiące złotych polskich, która summę pieniężną na dwie racje Jejmości Pani Heydensteinowa obiecuje. Pierwszą to jest pięć tysięcy złotych na Święty Marcin w roku tymże, drugą ratę to jest dziesięć tysięcy złotych polskich na dzień także z tego Święty Marcin w roku tysięcznym sześćsetnym dwudziestym siódmym. A Jegomość Pan Jakub Konopacki submituje się Jejmości Pani Heydensteinowej i powinnym Jejmości w tydzień po weselu dostateczną oprawę Jejmości Pani małżonce swej przyszłej, na połowie dóbr swoich wszystkich ruchomych i nieruchomych , które teraz ma i na potem bądź to przez sukcesję, bądź przez industrię swoje mieć będzie. Na summach pieniężnych, całym podwórcem także i sprzęcie domowym wszystkim, też na bydłach rogatych, owcach, koniach modo reformatorio względem, darowizny, wyprawy, posagu zapisać i roborować w księgach ziem pruskich gdzie na ten czas niebezpieczny będzie asekurował i zapisać powinien będzie.

Do tego Jegomość Pan Konopacki zapewnia Panią małżonkę soję na ten czas powinien stawić się przed tymże sadem przy bytności swojej, jako małżonka i opiekuna żeby dostatecznie wyrzeczenie dóbr ojczystych i macierzystych uczyniła. Kontrakt też ten niniejszy księgami autentycznymi w dowolnej formie prawnej bądź w Świeciu bądź też u któregokolwiek sądu w Prusach dać roborować, co sobie powinni Ichmościowie ziścić i dotrzymać pod zakładem osiemnastu tysięcy złotych polskich, o które zakład jest by się strona stronie w nie dosyć uczynieniu niniejszemu kontraktowi lubo w całości lubo w najmniejszej części pozwać dała do któregokolwiek sądu, albo urzędach w ziemiach pruskich na pierwszy wyznaczony termin bezapelacyjnie opowiadać będzie powinna i do zasądzenia wyroku trwać w postanowieniu i zakład pomieniony dołożyć powinna, żadnych obron prawnych nie zażywając. A dla lepszy wiary i pewności Ichmościowie rękami swemi się podpisali i pieczęci swe przyciśniętą, także Ichmości Panów przyjaciół, jako świadków do podpisu uczyli.

Działo się w Solenczynie, roku pańskiego tysięcznego sześćsetnego dwudziestego szóstego.

Teresa z Konarskich Heidenstinowna
Jakub z Konopatu Wojewodzic Chełmiński
Jerzy Konopacki
Michał Gise mpp

Herb Odwaga Konopaccy & Herb Heidensteinów

Kontrakt przedślubny Jakuba Oktawiana z Heidensteinami 1626 roku Kontrakt przedślubny Jakuba Oktawiana z Heidensteinami 1626 roku

Rzeczypospolita Obojga Narodów Województwo Pomorskie

Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.