Historia Szlachecka Aurel Krause
1 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Aurel Krause

Aurel Krause *30.XII.1848 r. Polski Konopat – † 14.III.1908 Groß-Lichterfelden. Urodził się w majątku swojego ojca Augusta Krause w polskim Konopacie w Prusach Zachodnich. Miał kilku braci i siostry, jego starszy brat Albert wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, brał tam udział w wojnie domowej, a pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku został inżynierem w Buffalo. Aurel miał bliskie relacje ze swoim młodszym bratem Arturem. Obaj studiowali nauki przyrodnicze w Berlinie, uzyskali doktoraty, a następnie zostali nauczycielami w Langhans-Schule. Aurel uczył między innymi mineralogii, botaniki i zoologii. Początkowo zajmował się skamieniałościami północnoniemieckiego Beyrichien Kalk. W czasie wakacji szkolnych bracia sporo podróżowali m.in. do Włoch, Dalmacji i Norwegii. W 1881 roku Towarzystwo Geograficzne w Bremie zleciło Aurelowi i Arturowi Krause przeprowadzenie etnograficznej wyprawy do Cieśniny Beringa. Zaaranżował ją Gustav Nachtigall, prezes Towarzystwa Geograficznego w Berlinie. Wyprawę rozpoczęli 15 kwietnia 1881 roku a już 6 sierpnia dotarli do Zatoki St. Lawrence, przez Bremerhaven, Nowy Jork i San Francisco. W ciągu następnych ośmiu tygodni zbadali wybrzeża i obszary przybrzeżne Półwyspu Czukockiego między Uelen w Cape Deschnjow a Prowidencia Bay na południu.

Do Półwyspu Czukockiego i Indian Tlinkit 1881/82 - Dzienniki podróży i listy

Do Półwyspu Czukockiego i Indian Tlinkit 1881/82 – Dzienniki podróży i listy

Efektem było bogactwo obserwacji przyrodniczych i etnograficznych, o czym świadczą liczne pozycje w kolekcji. Od października do grudnia 1881 roku bracia Krause podróżowali przez San Francisco do Chilkoot na północnym krańcu kanału Lynn na Alasce. Aurel Krause przebywał na Alasce do kwietnia 1882 roku i zajmował się głównie etnologicznymi badaniami terenowymi, ale również historią naturalną i obserwacjami geograficznymi. W swojej podstawowej pracy opublikowanej w 1885 roku, „The Tlinkit Indians”, jako pierwszy obszernie opisał zwyczaje i tradycje, religię i język Indian Tlingit.

Indianin z plemienia Tlinkit

Indianin z plemienia Tlinkit

Zielnik zdobyty podczas wyprawy braci Krause, został naukową podstawą badań botaników Fritza Kurtza (1854-1920), Carla Mullera (1855-1907), Franz Stephani (1842- 1927). Niektóre z ich kolekcji etnograficznych są obecnie wystawione w Bremen Überseemuseum. Czwartorzędowe skamieniałości odzyskane przez braci Krause w Zatoce św. Wawrzyńca są częścią kolekcji nauk geologicznych Uniwersytetu w Bremie. W 1888 r. Aurel Krause był redaktorem tygodnika naukowego. Najwyższy szczyt gór Takhinsha na Alasce, góra Krause o wysokości 2127 m, nosi imię braci Krause, podobnie jak lodowce Arthur Glacier i Aurel Glacier.

 Indianie Tlingit dr. Aurel Krause Indianie Tlingit Aurel Krause

Aurel Krause *30.12.1848 - †14.03.1908

Aurel Krause *30.12.1848 – †14.03.1908

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.