Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku

Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku

Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku

Stanisław Aleksander Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku dokonany. Stanisław Konopacki Podkomorzy Pomorski rozpoczyna w 1692 roku spór z Kretkowskimi w sądzie grodzkim skarszewskim. Sprawa zaczęła się w związku ze śmiercią Felicjany Kretkowskiej córki Katarzyny Lukrecji Guldenstern z pierwszego małżeństwa z Kretkowskim. Rok później umiera kolejne dziecko Katarzyny Lukrecji Rafał Kretkowski, stronami w sporze pozostają Stanisław Kretkowski oraz Podkomorzy Pomorski z jedyną córką ze związku z Guldensternówną ,Teresą Magdaleną.  Ugoda między stronami następuje w roku 1695. Zgodnie z poniższymi ustaleniami Teresa Magdalena z Konopackich oraz Stanisław Konopacki jako jej opiekun otrzymują Michorowo, Mirany, Sadłuki, Cygwusy i Zajezierze. Stanisław Kretkowski otrzymuje Lichtenfeld i Guldenfeld.

 

Podział majętności tak Mirańskiej poprzez sukcesję po godnej pamięci Jejmości Pani Zdrojewskiej, jako też i Lichtenfledu i Guldenfeldu po godnej pamięci Jejmości Pani Katarzynie Lukrecji Konopackiej, Podkomorzynie Pomorskiej na Wielmożnych Ichmościów Panów Stanisława Kretkowskiego i Jejmości Pannę Teresę Magdalenę Konopacką, Podkomorzankę Pomorską, prawem dziedziczenia naturalnego spadłych a przez tegoż Im Pana Stanisława Kretkowskiego w pierwszym wspomnianym upuście postanowiony i nadzwyczajną siłą decyzji dekretu trybunalskiego Wielmożnemu Im Panu Stanisławowi Konopackiemu, Podkomorzemu Pomorskiemu personalnie tejże Jejmości Panny Podkomorzanki reprezentanta, dany w niżej opisany sposób.

Naprzód na cześć jedną kładzie się majętność to jest Michorowo, Mirany, Sadłuki, Cygwusy, Zajezierze ze wszystkimi dóbr tych należytościami, budynkami dworskiemi i wiejskimi folwarkami, poddanemi i ich powinnościami, czynszami, inwentarzem w tej majętności zostającymi. Polami, łąkami, gajami, i wszystkim w sobie i w każdym z osobna nic z nich nie ekscypując też, jaką one w sobie od dawna są ograniczone. Na drugą część kładzie się majętność w pół Lichtenfeldu i Guldenfeldu, majętności obie dwie zostające na czynszach z poddanemi tamtecznemi, browarem, czynszami i wszystkiemi do tych majętności z dawna należącemi gruntami tychże poddanych powinnościami, nic z nich nie ekscypując tak, jako w sobie są ograniczone i jako te godnej pamięci Jejmości Pani Kasztelanicowa Elbińska rodzicielka Ichmościów, przez dział miedzy Jejmości Panią Stolnikową Płocką a po tym Kasztelanową Chełmińską rodzoną siostrę swoją, w roku tysięcznym sześćsetnym dziewięćdziesiątym trzecim postanowiony trzymała.

Więc, że z tego działu, do którego ten odpowiada pokazują się być większą wartością te dobra tedy, jako rekompensatę tego aplikując się, długi i wszystkie na tymże Lichtenfeldzie i Guldenfeldzie starożytnym podziałem miedzy wzwyż pomienionemu Jejmości rodzonemi siostrami specyfikowane i przez godnej pamięci Jejmości Panią na ten czas Kretkowską a po tym Konopacką Kasztelanicową Elbińską do egzolucji przyjęta i na to jeszcze przykłada się summa Jejmości Pani Wilczewski, dwa tysięcy złotych polskich połowa summy oryginalnej, jako prowizji od tej summy prowentu i wszystkie insze długi, które kiedykolwiek się przez tęż Jejmości Panią Kretkowską prawnie i legalnie zaciągnione pokazała, do tej części aplikując się prócz tych, które się poniżej do majętności Mirańskiej aplikować będą. Na majętność zaś Mirańską kładą się długi i tych w dziale i Grynfeld i Mirańską majętność miedzy tą, że Jejmości Panią Stolnikową Płocką i Jejmości Panią Kasztelanicową Elbieńską spisany i specyfikowane i na tęż majętność Mirańską przejąć także summy połowiczne dwa tysiąca, jako prowizji Jejmości Pani Wilczewski należącą.

Te zaś te strony w dziale tymże Grynfeldzkim wyżej wspomnianym poza płynnością prawa naturalnego i roszczeniami osób trzecich, strony sobie mają. Bo w przeciwieństwie dawnych działów na te dobra Mirańskie są przeniesione, tedy, aby strony nie zdały się onych obecnym zatwierdzonym podziałem, to ich ten, któremu te dobra Mirańskie przy podziale odstaną się, długów płacić nie będą bez decyzji sądu, ponieważ sposobem podziału Ichmości Pan Podkomorzy Pomorski, na cześć Jejmości Panny córki swojej dobra Mirańskie i przynależności, wyżej specyfikowanym rozdzielone sposobem odbiera i przy nich się zostać deklaruje, tędy te dobra Ichmości na Jejmości Pannę Podkomorzankę ceduje i należeć powinny wzajemnie Lichtenfeld i Guldenfeld. To jest połowa onych wyżej specyfikowanym sposobem wyrażona losowo Ichmości Pana Kretkowskiego ostają się. Wszelkie obciążenia zarówno kościelne jak i wobec Rzeczypospolitej, każdy z Ichmościów w przyszłości przyjmować powinien będzie.

Stanisław Kretkowski

Stanisław Konopacki Podkomorzy Pomorski

Herb Odwaga Konopaccy  Herb Dołęga

Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku Konopacki z Kretkowskim podział dóbr Mirańskich 1695 roku

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.