Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Konopacki arenduje wieś Krąg Czapskim 1699 roku

Konopacki arenduje wieś Krąg Czapskim 1699 roku

Konopacki arenduje wieś Krąg Czapskim 1699 roku

Konopacki arenduje wieś Krąg Czapskim 1699 roku. W czerwcu 1698 roku Stanisław Konopacki wydzierżawił Wawrzyńcowi i Annie Czapskim w zamian za 15 000 zł na trzy lata, dobra Krąg. Jednak Konopacki zwraca gotówkę o dwa lata wcześniej niż zakładał kontrakt. Następuje zmiana umowy zastawu, w zamian za 600 złotych dochodzi do arendy dotychczasowym zastawnikom państwu Wawrzyńcowi i Annie Czapskim. Dobra wsi Kręgu znalazły się w zasobach Konopackich historią z początku typową jak na one czasy, mianowicie dożywocie zapisane przez Zygmunta Ferdynanda synowi Gabrielowi Ferdynandowi Szczepańskiemu w roku 1649 jako posag w kontrakcie z przyszła małżonką Teresą z Konopackich. Potem poprzez rozwód około 1669 roku Krąg oraz inne dobra przeszły na własność Konopackich którzy pomogli siostrze rozwieść się z bigamistą Szczepańskim, gdy odkryto iż jest w związku z Anną Barbarą a Scharpffenberg. 

Między Jaśnie Wielmożnym Jegomościom Panem Stanisławem na Konopacie Konopackim Kasztelanem Chełmińskim, Plotelskim Starostą z jednej, a Ichmościami Państwem, Jegomościom Panem Wawrzyńcem Czapskim i Anną z Radomskich małżonkami z drugiej strony stał się pewny i nieodmienny kontrakt i postanowienie w ten niżej opisany sposób.

Iż wprowadzenie Ichmościów do kontrakty trzyletniej arendy dóbr Kręgu dnia 19 czerwca roku przeszłego 1698 w Skarszewach ulega zmianie. Ponieważ Jaśnie Wielmożny Jegomość Pan Kasztelan temuż kontraktowi satysfakcją wypłacił zupełną summę piętnastu tysięcy złotych, tędy z ostatnich związków, w które Ichmościowie obustronnie wchodzą do kontraktuje i dobra też Krąg, które miały być im przekazane w posiadanie Ichmościów Panów Czapskich, tylko do roku jednego to też poczynając od nazajutrz po Świętym Janie Baptyście w tym roku z tak wielkim pragnieniem przyszłego  w roku 1700 przypadającym. Za summę sześciuset złotych dobrej pruskiej monety od tego czasu wyliczoną i odebraną, z której Ichmość Panowie Czapscy małżonkowie w spokoju puszcza i arenduje.  

Które to dobra Krąg z młynem, jako od tego czasu zostając w kontynuacji posiadania, ze wszystkiemi ogólnie i w formie pożytkami, budynkami, rolami i polami, łąkami i zasiewkami, alias oraz całym inwentarzem roku przeszłego około terminu, który był ustalony odbierają Ichmościowie Panowie Czapscy.  Jak też odwrotnie po wyjściu tegoż roku według tegoż inwentarza tak w budynkach, jako i zasiewkach, całości inwentarza i mobiliów, to też meble domowe zupełnie Jaśnie Wielmożnemu Jegomości Panu Kasztelanowi Ichmościowie Czapscy oddać zobowiązują się i obligują wiertle, które tymże inwentarzem Ichmości Panom Czapskim pozwolone i opisane i teraz zadeklarowane do tego kontraktu. Zasiewki wszelkie tak też oziminę, jako i jarzynę przy widzu jegomości Pana Kasztelana albo przez chłopów tamecznych zasiane być powinny. A żeby była już inwentura zupełna, zużycie […] po wyjściu arendy, niedziel dwie za mil sześć Jegomość Pan Kasztelana Chełmiński Ichmościom Panom Czapskim pozwala wygodnie poddać bez przeszkody gospodarskiej.

A gdyby, jakie nieszczęścia, jakie ludzi nawiedzają, jako to ognia piorunowego i powiesnego i bez dania okazji i inkursji, nieprzyjacielskich precedensów sobie Ichmość Panowie Czapscy, w których to dobrach, jako czują i zostają Ichmość Panowie Czapscy, tak też do roku onych, że konserwować Ichmość Pan Kasztelan obowiązuje się. W tej sprawie zaś niedotrzymania i przeciwstawienia z którejkolwiek strony dosyć uczynić w dalsze się żadne terminy ani kontrowersje prawne ani odwłoki nie wyciągając obowiązuje się Jaśnie Wielmożny Jegomość Pan Kasztelan Ichmościom Panom Czapskim. Co sobie strony obie dwie strzymać i ziścić będą powinni. A pod zakładem summy sześciuset złotych monety pruskiej a który zakład i niedotrzymanie troskliwie sobie bezwzględnym terminem w grodzie skarszewskim, województwa pomorskiego, bez żadnych opóźnień, zwlekania, wykluczenia, odwołania i komplikacji zakładają. Na co się dla lepszej wagi rękami własnemi podpisują.

Działo się to w zamku Rynkowskim dnia 18 lipca 1699 roku.

Wawrzyniec Czapski

Anna Czapska

Konopacki arenduje Czapskim wieś Krąg 1699 Konopacki arenduje Czapskim wieś Krąg 1699

Rzeczypospolita Obojga Narodów Krąg w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów Krąg w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim – Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.