Konopacki arenduje wieś Krąg Czapskim 1699 roku. W czerwcu 1698 roku Stanisław Konopacki wydzierżawił Wawrzyńcowi i Annie Czapskim w zamian za 15 000 zł na trzy lata, dobra Krąg. Jednak Konopacki zwraca gotówkę o dwa lata wcześniej niż zakładał kontrakt. Następuje zmiana umowy zastawu, w zamian za 600 złotych dochodzi do arendy dotychczasowym zastawnikom państwu Wawrzyńcowi i Annie Czapskim. Dobra wsi Kręgu znalazły się w zasobach Konopackich historią z początku typową jak na one czasy, mianowicie dożywocie zapisane przez Zygmunta Ferdynanda synowi Gabrielowi Ferdynandowi Szczepańskiemu w roku 1649 jako posag w kontrakcie z przyszła małżonką Teresą z Konopackich. Potem poprzez rozwód około 1669 roku Krąg oraz inne dobra przeszły na własność Konopackich którzy pomogli siostrze rozwieść się z bigamistą Szczepańskim, gdy odkryto iż jest w związku z Anną Barbarą a Scharpffenberg.
Między Jaśnie Wielmożnym Jegomościom Panem Stanisławem na Konopacie Konopackim Kasztelanem Chełmińskim, Plotelskim Starostą z jednej, a Ichmościami Państwem, Jegomościom Panem Wawrzyńcem Czapskim i Anną z Radomskich małżonkami z drugiej strony stał się pewny i nieodmienny kontrakt i postanowienie w ten niżej opisany sposób.
Iż wprowadzenie Ichmościów do kontrakty trzyletniej arendy dóbr Kręgu dnia 19 czerwca roku przeszłego 1698 w Skarszewach ulega zmianie. Ponieważ Jaśnie Wielmożny Jegomość Pan Kasztelan temuż kontraktowi satysfakcją wypłacił zupełną summę piętnastu tysięcy złotych, tędy z ostatnich związków, w które Ichmościowie obustronnie wchodzą do kontraktuje i dobra też Krąg, które miały być im przekazane w posiadanie Ichmościów Panów Czapskich, tylko do roku jednego to też poczynając od nazajutrz po Świętym Janie Baptyście w tym roku z tak wielkim pragnieniem przyszłego w roku 1700 przypadającym. Za summę sześciuset złotych dobrej pruskiej monety od tego czasu wyliczoną i odebraną, z której Ichmość Panowie Czapscy małżonkowie w spokoju puszcza i arenduje.
Które to dobra Krąg z młynem, jako od tego czasu zostając w kontynuacji posiadania, ze wszystkiemi ogólnie i w formie pożytkami, budynkami, rolami i polami, łąkami i zasiewkami, alias oraz całym inwentarzem roku przeszłego około terminu, który był ustalony odbierają Ichmościowie Panowie Czapscy. Jak też odwrotnie po wyjściu tegoż roku według tegoż inwentarza tak w budynkach, jako i zasiewkach, całości inwentarza i mobiliów, to też meble domowe zupełnie Jaśnie Wielmożnemu Jegomości Panu Kasztelanowi Ichmościowie Czapscy oddać zobowiązują się i obligują wiertle, które tymże inwentarzem Ichmości Panom Czapskim pozwolone i opisane i teraz zadeklarowane do tego kontraktu. Zasiewki wszelkie tak też oziminę, jako i jarzynę przy widzu jegomości Pana Kasztelana albo przez chłopów tamecznych zasiane być powinny. A żeby była już inwentura zupełna, zużycie […] po wyjściu arendy, niedziel dwie za mil sześć Jegomość Pan Kasztelana Chełmiński Ichmościom Panom Czapskim pozwala wygodnie poddać bez przeszkody gospodarskiej.
A gdyby, jakie nieszczęścia, jakie ludzi nawiedzają, jako to ognia piorunowego i powiesnego i bez dania okazji i inkursji, nieprzyjacielskich precedensów sobie Ichmość Panowie Czapscy, w których to dobrach, jako czują i zostają Ichmość Panowie Czapscy, tak też do roku onych, że konserwować Ichmość Pan Kasztelan obowiązuje się. W tej sprawie zaś niedotrzymania i przeciwstawienia z którejkolwiek strony dosyć uczynić w dalsze się żadne terminy ani kontrowersje prawne ani odwłoki nie wyciągając obowiązuje się Jaśnie Wielmożny Jegomość Pan Kasztelan Ichmościom Panom Czapskim. Co sobie strony obie dwie strzymać i ziścić będą powinni. A pod zakładem summy sześciuset złotych monety pruskiej a który zakład i niedotrzymanie troskliwie sobie bezwzględnym terminem w grodzie skarszewskim, województwa pomorskiego, bez żadnych opóźnień, zwlekania, wykluczenia, odwołania i komplikacji zakładają. Na co się dla lepszej wagi rękami własnemi podpisują.
Działo się to w zamku Rynkowskim dnia 18 lipca 1699 roku.
Wawrzyniec Czapski
Anna Czapska
♣
♣