Historia Szlachecka Historia Polskiego Konopatu Inwentarz w Polskim Konopacie 1697 rok-Gumno

Inwentarz w Polskim Konopacie 1697 rok-Gumno

Inwentarz w Polskim Konopacie 1697 rok-Gumno

Inwentarz w Polskim Konopacie 1697 rok-Gumno. Wobec częstych arend majątku należącego do Konopackich za każdą umową dzierżawy przeprowadzano spis inwentarza dóbr, zarówno nieruchomości jako i majątku ruchomego. Na przestrzeni kilkuset lat, nie wiele tych spisów zachowało się do dnia dzisiejszego. Jednak te które istnieją przybliżają nam na tyle stan majątkowy i wyposażenia, by dać obraz wyposażenia folwarku, w poniższym przypadku początku XVIII wieku w Polskim Konopacie.    

Wyszedłszy na podwórze, jest wybudowanych chlewów dla świń i dla drobiazgów siedem. Przy tych chlewkach są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, tylko przy jednych nie masz zawias i haków. W tych, że chlewkach jest karmik do karmienia świni, dla większej wygody z podwórza tam przeniesiony. Te chlewiki częścią dachówką, częścią słomą pokryte. Na tym podwórzu po prawej i lewej ręce są wrota podwójne i forty. Przy tych zaś wrotach i fortach jest zawias żelaznych dwanaście. Piece dwa murowane nad sadzawką, do suszenia lnu i konopi, dachówką nakryte. Przy nich są drzwi do zastawiania, a przez nie pręt żelazny długi ze skoblami w murze, przez które do zamykania ten pręt przewłóczony.
Browar
Wchodząc do tego browaru są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, wrzeciądz i dwa skoble do zamykania. Wszedłszy do browaru jest sklep do stawiania piwa, recenter restaurowany, balami i gliną mocno pokryty, w nim kapnari do kładzienia beczek i schody do wyjścia na porę porząnne, nad któremi drzwi dwoiste z balów o dwu wielkich zawiasach, hakach, skoblach dwóch i wrzeciądzu. Nad tym sklepem są dwie kadzie wielkie do piwa robienia, drybusów dwa dawnych pomiernych, trzeci większy nowy, lyi dębowy do piwa jeden, nalewek 2, konew wielka jedna, kosz do chmielu jeden, beczek do piwa zlewania 15. W tym browarze jest izba mielcarska, u niej drzwi na zawiasach i hakach żelaz i z wrzeciądzem do zamykania w tejże izbie, posowa z dylów, kominek murowany, piec kafelkowy niedawno postawiony, okien dwa, w nich kwater cztery, w tych kwaterach szyb czterech nie masz. W tej izbie kadź do zalewania jęczmienia, niedawno postawiona. Z tej izby są drzwi do ozdowni na zawiasach i hakach żelaznych, do zamykania wrzeciądz i dwa skoble. Pies ozdobny, laszy i ile ich potrzeba, z tej ozdowni są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych. W sieni browarnej pod kadziami jest koryto piwne nowo zrobione, tamże komin wielki murowany, z kotliną i w niej kocioł miedziany wlepiony dobry. Przy tym browarze jest sadzawka, przy której żuraw nowy, zwyczajnie żelazem opatrzony i okowany, do tego żurawia kubeł nowy przykowany, na tym kuble jest obręcz żelazna, przy dwa ucha i pałąk żelazny. Od tej studni rynów, któremi wodę do browaru puszczają cztery. Ten browar wszystek słomą podekowany i częścią odnowiony dobrze. Przy tym browarze jest brama, którą w pole wyjeżdżają, przy której bramie są wrota podwójne dobre, zawias i haków żadnych nie ma, do zamykania wrzeciądz i dwa skoble żelazne.
Podwórze Gumienne
Wchodząc do tego podwórza, jest brama z drzewa budowana, przy niej wrota podwójne na biegunach, w tych wrotach jest forta na zawiasach żelaznych. Nad tą bramą jest izdebka, do której są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, nad tąż izdebką jest posowa z dylów dobra, także i podłoga. Wyszedłszy na podwórze jest stodoła wielka o czterech klepiskach, przy tych klepiskach wrota są dobre z obydwu stron, z jednej strony skoble od pola, z drugiej od podwórza zamki z kluczami, i kuny do zamykania dobre, na tych stodołach dach słomiany dobry, recenter odnowiony. W tymże podwórzu jest chlewów dla bydła cztery, przy tych chlewach jest dwoje drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, do zamykania wrzeciądzów dwa i skoblów dwa. Dwoje zaś drzwi przy tych chlewach z drzewianym porządkiem, w tych chlewach jest zła żłobów do sieczki sypania osiem, drabin do siana zakładania pięć, na tych chlewach jest dach słomiany dobry.
Owczarnia
Przy tej owczarni z obydwóch stron w szczytach wrota podwójne, z boku od podwórza także podwójne wrota na zawiasach i hakach żelaznych. Tamże furtka na zawiasach i hakach żelaznych ta owczarnia słomą pokryta. Przy tej owczarni jest brama, którą na pole wyjeżdżają, w tej bramie są wrota podwójne i forta przy tych wrotach, do zamykania jest kuna żelazna i dwa skoble.
Wozownia
Do tej wrota podwójne gwoździami żelaznymi nabite, na zawiasach i hakach żelaznych, do zamykania rygiel żelazny i zamek z kluczem. Nad tą wozownią posowa z dylów dobra, dach słomiany niedawny.
Stajnia
Dla cugowych koni, do niej są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, do zamykania wrzeciądz przy długim żelazie, skobli jeden. Wszedłszy do tej stajni podłoga z dylów dobra, w tej stajni przegrodów jest dziesięć, żłobów sześć, drabina do siana zakładania cztery. Skrzynia alias tuk do obroku, przy zawiasach z hakami dwiema, do zamykania wrzeciądz i dwa skoble. Z tej stajni są drzwi na boku na zawiasach i hakach żelaznych, to zamykania wrzeciądz i dwa skoble. Nad tę stajnią gdzie siano kładą są drzwi na zawiasach żelaznych, ta stajnia słomą poszyta w przeszłym roku.

Stajnia dla służnych koni naprzeciwko pierwszej, do której są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych do zamykania wrzeciądz i dwa skoble. W tej stajni jest żłób do sieczki sypania.

Stajnia dla koni robotnych, do której są drzwi na zawiasach i hakach żelaznych, do zamykania wrzeciądz i dwa skoble. W tej stajni jest żłób wielki.

Inwentarz w Polskim Konopacie - Gumno 1697 rok Inwentarz w Polskim Konopacie - Gumno 1697 rok

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Polski Konopat - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Polski Konopat – Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.