Dzierżawa konopackiego lasu koło karczmy Wygoda 1747 roku. Karczma Wygoda niestety już dzisiaj nie istnieje, nie zachował się żaden ślad po tym budynku. Umiejscowienie przybliżone na mapach z 1802 roku wskazuje lokalizację jako bliską dzisiejszego adresu Polski Konopat 93, na którym stoi prywatna posesja, w środku dawnego boru a obecnie polu rolnym i kopalni piasku. Areał jaki zajmowała Wygoda to 6 mórg. Jako autor tego opracowania oraz świadek pewnych wydarzeń a tym bardziej miejsc, zaświadczam iż będą chłopcem, pamiętam dokładnie chałupę w stylu mieszanym menonickim i pruskim oraz zabudowania gospodarcze wokół niej w pobliżu miejsca które wskazują stare mapy. Czas do którego się odwołuję to lata 70′ oraz później w latach 80′ XX wieku jako opuszczone miejsce. Mój ojciec podawał mi niemieckie nazwisko ostatniej która tam mieszkała kobiety, zdaje się samotnej wdowy niestety pamięć zawodzi. Łatwo mi jest przywoływać ów obraz gdyż było to podwórko przez które przejeżdżaliśmy co tydzień, skracając sobie drogę pomiędzy Terespolem miejscem zamieszkania a Wielkim Konopatem gdzie mieszkali dziadkowie. Zawsze mnie dziwiło, ze przejeżdżamy przez czyjaś posesję kiedy ojciec uczył mnie w czasach komuny poszanowania dla cudzej własności. Pamiętam, że tłumaczył mi iż było to miejsce w którym znajdował się gościniec, stąd pozwolenie na przejazd przez podwórzec.
Niżej na podpisie wyrażeni znamy tym skryptem naszym, żeśmy od obywatelów drozdowskich uczciwych Adam Peglaus, Peter Szmechel i Michał Zych, Jakub Szegel na przedanie sobie sztuki lasu Konopackiego około karczmy Wygoda nazwanej, drzewem suszyną, drągami, rykowiny leżącej, morgów dziewięć według wymiary pokazanej koło roli Funkowej leżącej, wzięli sumę złotych sto osiemdziesiąt, dzie 180 dobrej pruskiej monety. W której summie puszczam onych kwituję morgów dziewięć pod Wygodą leżące. Na którą sztukę obligujem się, Wielmożnego Jegomościa Antoniego Kruszyńskiego kasztelanica gdańskiego, pryncypała naszego o nadanie prawa na lat 30, jako innym kupcom […] dał i podpisał. Starać się jak najprędzej onym oddać z wolnościami takiemi, jaki inni mają. Na co się dla lepszej wiary i czci rękami własnemi podpisujem.
Dane w Terespolu 25 czerwca 1747.
Kacper Graummann
Pleban Grzybowski, jako plenipotent Wielmożnego Jegomościa
Michał Chrzęsnowski, jako plenipotent Wielmożnego Pana
Tegoż roku 1747, 7 stycznia przybrali my niżej podpisani od tych obywatelów drozdowskich, złotych sto dwadzieścia, uczynili z wyższą summą 180 złotych, w sumie złotych trzysta, które żeśmy wzięli z nich kwitujemy. W których pieniądzach wydzielić im należące, będzie morgów wszystkich z wyższemi dziewięć morgami, morgów piętnaście ditto 15, na które prawo, jako się wyżej submitowało od Waszmości Pana kasztelanica gdańskiego prynycpała naszego dostać obligujem.
Na co się podpisujemy rękami naszemi na Terespolu
Kacper Graummann plenipotent […]
Michał Chrzęsnowski, jako plenipotent […]
♣
♣