Ugoda między Konopackim a Czartoryską i Szymańską 1683 roku. W sierpniu 1683 roku w Krakowie dochodzi do umowy między rodzeństwem Konopackich. Jan Karol Czartoryski żonaty z Magdaleną z Konopackich, wdową po Wincentym Korwinie Gosiewskim, Teresa Szczepańska Starościna Grudziądzka z domu Konopacka i Stanisław Konopacki Kasztelanic Elbląski. Stanisław Aleksander którego to rodzeństwa brat Jerzy Karol Konopacki Starosta Wieliński niedawno zmarł, stał się sukcesorem jego majątku. Posiadał tym samym zobowiązania finansowe wobec sióstr na dobrach Konopatu, przeniesione do Rynkówki. W niniejszej umowie zobowiązuje się ugodą spłacić siostry w ciągu trzech kolejnych lat, poczynając od 1683 roku.
Między Jaśnie Oświeconą Ksienią Jejmością Panią Magdaleną z Konopatu Czerwińską, Podkomorzyną Krakowską, Lanckorońską Starostową i Wielmożną Jejmości Panią Teresą z Konopatu Szczepańską, Starościną Grudziądzką z jednej a wielmożnymi Jegomościem Panem Stanisławem Konopackiem Kasztelanicem Elbińskim z drugiej strony. Ratowaniem od niniejszego stron obscura konsensusu stanęła intercyza. Iż jako Jaśnie oświecona Ksienia Jejmość mając pretensją słuszną mimo niniejszych kredytów na dobrach świętej pamięci Jejmości Pana Gerzego Konopackiego starosty Wieliskiego rodzonego swojego pozostałych długów ręcznymi zapisami tegoż Jejmości Pana Starosty specyfikowanego i tejże Ksieni Jejmości obligowanego a na summę kapitalną złotych pięć tysięcy sześciuset złotych monety w prusiech idących, redukowany nie inkludując w ten dług sukcesji macierzystej akcentując działu miedzy rodzonemi zawartego, z majętności Konopackich na Rynkowskie przeniesionego.
Z łaski i afektu swego respektem znoszenia tak ciężkich i nieustających roszczeń tak reformując Jejmości Pani Starościny Wieliskiej pozostałej małżonki świętej pamięci Ichmości Pana Starosty, jako i księży Olkiskich a właścicielem długu swego do lat trzech po sobie idących zawiesza. Tak uznaniem Ichmości Pan Kasztelanic Elbiński, jako naturalny tych dóbr sukcesor i obecny realny posesor, pisze się i obliguje Jaśnie oświeconej Kseni Jejmości na ten dług wyżej wyrażony w terminie lat trzech to jest do roku 1686 na świętego Jana wypłacić będzie powinien, bez żadnych uników i opóźnień. A że Wielmożna Jejmości Pani Teresa z Konopatu Szczepańska Starościna Grudziądzka, co jest porządkiem, pożyczonem sposobem temuż świętej pamięci Jegomości Panu Staroście Wieliskiemu także….swemu wygrodziła summę trzy tysiące monety z Prusiech idącej, jako każe tegoż Ichmości sonat na to daną, tedy i tę summę wzwyż mianowaną Ichmości Pan Stanisław Konopacki, jako dóbr tych sukcesor wypłacić Jejmości obliguje się. Tym czasem zaś póki summy należytej nie wyliczy podług osobnej intercyzy z Jejmości zgody zasadność procentu, co rok a data obecna płacić obowiązuje się, co pod własnym zobowiązaniem strzymać zapisuje się niniejszym kontraktem.
Który to kontrakt dla lepszej wagi rękami własnemi podpisują i pieczęcią zatwierdzają i księgami grodzkiemi krakowskiemi …. W razie nie dotrzymania kontraktu sąd sobie wewnętrzny osobiście referują gdzie, kto pierwszy strona odpowiedzieć powinna bez żadnych wymówek, odwołań, opóźnień pretensji i wykluczeń nie zażywać.
Działo się w Krakowie dnia 16 sierpnia roku pańskiego tysiąc sześćset osiemdziesiątego trzeciego
Stanisław Konopacki Kasztelanic Elbiński
Ksenia Czartoryska
♣