Prolongata na dobra Kręgu w 1709 roku Pląskowskim dana. Wojciech Pląskowski wraz z małżonką otrzymują zapis długu na kolejny rok, wobec nie dostatecznego jego wybrania na dobrach Kręgu. Do ostatecznego rozliczenia długu dojdzie w roku 1710 już po śmierci niżej podpisanego Stanisława Aleksandra Konopackiego, płatnikiem będzie Walerian Kruszyński, zięć rzeczonego Kasztelana Chełmińskiego.
Niżej podpisany znam tą kartą moją, iż ja skontraktowawszy dnia dwudziestego czwartego lipca roku tysiącznego siedemsetnego szóstego z Ichmościami Pany Wojciechem i Zofia z Kawieczyńskich Plaskowskiemi, małżonkami o wieś Krąg składając wniosek na lat trzy po sobie idące, za summę w samym tymże wyrażoną kontrakcie trzech tysięcy złotych pruskich, razem na trzy lata, której to summy, że Ichmość Panowie Plaskowscy małżonkowie nie tylko wybrać, ale przeładowanych kontrybucjami dóbr nie mogli, ale nie mogąc wystarczyć nie dotrzymując trzech lat z dóbr ustąpić musieli. Więc mając na takie Ichmościów summy swojej nie wybranie, respekt, zobowiązuję się pomienionym Ichmościom Panom Pląskowskim małżonkom albo ich sukcesorom na przyszły da Pan Bóg Świętego Jana Chrzciciela w roku tysiącznym siedemsetnym dziesiątym, pomienioną summę trzech tysięcy złotych pruskich oddać i wyliczyć bez wszelakiej prowizji, które się respektem dwu letniej Ichmościów na Kręgu posesji, aż do czasu liczenia pieniędzy z pomysłu dzisiejszego porachowania potrąca.
Jeżeliby zaś na Święty Jan przyszły, jako się wyżej rzekło przełożonej summy wyliczyć nie miał, wolny regres do dóbr Kręgu Ichmość Panowie Pląskowscy małżonkowie mieć mają i kontraktu swego wstrzymanie, anulowanie, nadto i prawo swoje widoczne summy trzech tysięcy, nie przestrzegając tego warunku kontraktu komu się najlepiej Ichmościom będzie podobało przekładać i onego ustąpią z wolną wolą prawną na tych dobrach, aż do wytrzymania summy z pełną kontrolą nad owymi i że takiemu, który by prawa od Ichmościów Panów Pląskowskich nabył nie spiesząc się. Tą obietnicą moją, swoja własną podpisuję ręką, w Konopacie dnia 8 Lipca 1709 roku
Stanisław Konopacki Kasztelan Chełmiński
Inwentarz stamtąd, jaki był odebrano.
♣
♣