Prezentacja Archiwum Sczanieckich z Nawry
„Kontrakt przedmałżeński, Pomiędzy Kasztelanem Chełmińskim, Stanisławem Konopackim a Walerianem Kruszyńskim, Miecznikiem Ziem Pruskich, przyszłym zięciem” – to fragment pilotujący serię multimedialnych audiobooków odnoszący się do szlachty która zamieszkiwała kiedyś Pomorze. Rzecz w tzw. Archiwum z Nawry z zasobów Toruńskiego Archiwum Państwowego. Jednym z najbogatszych udostępnionych publicznie zasobów. Zakres dokumentacji to lata od 1485-1939. Składają się na nią sumariusze, indeksy czy też dzieje rodu Konopackich, Kruszyńskich i od połowy XIX wieku Sczanieckich i wielu innych znakomitości szlachetnie urodzonych mieszkających i mających swoje włości na Pomorzu. Zapoznawanie się z tak bogatą biblioteką zajmie nieco czasu, z wiadomych zarówno językowych jak i grafologicznych powodów. Myślimy tu o krótkich opracowaniach jedno czy kilku minutowych zawierających odczyt przez lektora konkretnej jednostki archiwalnej, ze skromną oprawą medialną. Serdecznie zachęcam do obejrzenia krótkiego materiału oraz podzielenia się uwagami oraz przede wszystkim do subskrypcji naszych kanałów You Tube oraz subskrypcji serwisu, którego okienko znajduje się w stopce. Rozpoczynamy cykliczne publikacje zawartości, zapewniam, że w Archiwum z Nawry jest wplątana tak spora ilość nazwisk i miejsc od dawnych ziem pruskich, aż do Litwy, potem przez Warszawę aż do ziem dzisiejszej Ukrainy, i to nie tylko szlacheckich, że wielu z Państwa może zostać mile zaskoczona i znajdzie coś wobec swoich poszukiwań. Póki co fragmentaryczny pilotażowy odcinek, zachęcamy.
Kontrakt przedmałżeński, Pomiędzy Kasztelanem Chełmińskim, Stanisławem Konopackim a Walerianem Kruszyńskim, Miecznikiem Ziem Pruskich, przyszłym zięciem.
„Między Jaśnie Wielmożnym Jegomościem, Panem Stanisławem na Konopatach Konopackim, Kasztelanem Chełmińskim, Nowskim, Plotelskim Starostą, Ojcem z jednej a Wielmożnym Jegomościem Panem Walerianem Kruszyńskim, Miecznikiem Ziem Pruskich z drugiej strony, stał się pewny Kontrakt i w niczym nieodmienne postanowienie, w sposób niżej opisany. Iż tenże Jego Wielmożny Jegomość, Pan Kasztelan Chełmiński, stosując się do woli i Ordynacji Boskiej która wypełnia serca ludzkie, oraz za poważną różnych Ichmościów interpozycją, Wielmożnemu Jegomości Panu Miecznikowi, Jaśnie Wielmożną Jegomość Pannę Teresę, Córkę swoją z niegdyś Jegomości Pani Katarzyny Lukrecji Guldensternówny spłodzoną, jako partnerkę życiową obiecuję, i dzień dwudziesty dziewiąty miesiąca stycznia, w roku 1704 teraźniejszym aktowi weselnemu w Rynkówce naznaczam…”