Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Umowa dzierżawy Starostwa Jasienieckiego 1618 roku

Umowa dzierżawy Starostwa Jasienieckiego 1618 roku

Umowa dzierżawy Starostwa Jasienieckiego 1618 roku

Umowa dzierżawy Starostwa Jasienieckiego 1618 roku. Jerzy z Rynkówki wraz z małżonką Anną z Konarskich, wydzierżawia Starostwo Jasienieckie. Wydzierżawiającym jest Wojewoda Pomorski Samuel Żaliński wraz z  małżonką Zofią z Mortęskich. Umowa arendy zawarta na okres trzech lat za kwotę 2200 złotych polskich rocznie czyli 660 złotych dobrej pruskiej monety. 

 

Roku Pańskiego Tysięcznego Sześćsetnego osiemnastego nazajutrz po Świętem Janie Chrzcicielu, stało się pewne postanowienie miedzy Jaśnie Wielmożnem Panem Samuelem na Żalnie Żalińskim Wojewodom Pomorskiem, skarszewskiem, jasienieckiem etc. Starostą i Jaśnie Wielmożną Jej Mością Panią Zophią Zmortczyk, małżonką Jej Mości z jednej strony a Ich Mością Panem Gerzem Konopackem i małżonką Jego Mości urodzoną Panią Anną z Konarzyn Konopacką z drugiej strony, w ten niży sposób opisani.

Iż Jego Mść Pan Wojewoda posłuszny Mościom póki z Panią małżonką swą arędnie i w arędę puszcza starostwo swoje Jasienieczkie, przyrzeczonemi Jego Mości Panami Gerzemu Konopackiemu i mianowany małżonce Jej Mości ze wszystkiemi przyległościami, dochodami z dawna do tego starostwa należacemi, nic prawa sobie nie zostawiając, oprócz stawu Hoczólka, który tak do spustu, jako i wszelakie łowienia Jego Mść Pan Wojewoda sobie zostawić na potrzebę swoję do trzech lat zupełnych po sobie i danych to jest od roku teraźniejszego począwszy aż do roku, gdy pisać będą tysiączny sześćsetny dwudziesty i pierwszy, z który to arędy starostwa pomienionego Jegomość Pan Konopacki powinien dać Jej Msczy Pani Wojewodzie Pomorskiemu zupełnie na trzy lata wprzód arendę, jakoż od teraz oddał sześć tysięcy i sześćset złotych polskich każdy złoty po groszy trzydzieści licząc. Z który sumy odebrani Jego Mść Pan Wojewoda tem kontraktem kwituje Jego Msczy Pana Gerzego Konopackiego. A przedtem z osobna tenże Jegomość Pan Gerzy Konopacki osiemdziesiąt i ośm złotych polskich a to na kwartę do Rawy, na każde świątki za czasu arendy swojej powinien będzie oddawać i odsyłać do Jego Msczy Pana Wojewody, także za kwitem ręcznem. A po wyjściu arendy będzie powinien Jego Mść Pan Konopacki wcale Jego Msczy Panu Wojewodzie oddać tak budowanie, jako i statki i rzeczy podług inwentarza spólnie miedzy sobą uczynionego i podpisanego. Powinien także Jego Mść Pan Konopacki zostawić i oddać bydło rogate, świnie, genszy przy plotku, który ma być Jego Msczy Pana Konopackiego, która do akt tego przybrała opiekuna Ich Msczy Pana Jana Oleskie Podkomorzego Pomorskiego. W opiecze także do aktu tego, urodzonego Przesława Skórcza Sądowego Ziemskiego powiatu Tczewskiego. Powinien także Jego Mść Pan Konopacki pola folwarkowe oddać dobrze zasiane jarzyną i oziminą tak, jako odebrał, także też i ogrody zasiane i zasadzone powinien oddać. Przestrzegać też tego Jego Mść Pan Konopacki powinien będzie, aby przyczyny poddanem nie dał do spustoszenia albo odbiczenia albo utracenia bidła rolnego, żeby się wcale Jego Msczy Panu Wojewodzie oddać mogły. Jeśliby z dopuszczenia Bożego poddanych, który spustoszał albo i bidła robotnego, bądź do przez żołnierza pozbył Jego Mść Pan Konopacki. Oto prawem patrzany bić nie ma.

W starostwie też Jasienieckim poddany nie będąc powinny Jego Msczy Panu Konopackiemu robót wymyślnych odprawować, tylko zwyczajnie także Jego Msczy Panu Konopackiemu, jako i innych arendarzów dzierżawy. Nie będzie też Jego Mść Pan Konopacki powinien poddanych, daty sesczy albo szedmy msc niech będzie to ze zbożem, bądź po zboże wyciągać. Szołtysi drugi powinni według zwyczaju młynarzy powinności i czynsze z dawna powinne oddawać, będąc za rozkazem Jego Msczy Pana Konopackiego na czas według przywilejów swoich. Puszcze, bory tych ochronienie Jego Mść Pan Wojewoda kosztem swem zawiadować ma, w którem podatek wszystek sobie zachowuje Jego Mść Pan Wojewoda. A wszakże w tych puszczach i borach wolno będzie Jego Msczy Panu Konopackiemu rąbać tylko do potrzeby zamkowej, ekscypuje też jednak jego Mść Pan Wojewoda w tych puszczach starostwa Jasienieckiego smołę i drzewa robienie, ingerowanie w puszczę, oprócz barci miodowej pożytku w używaniu Jego Mśczy Pana Konopackiego być mają. Długi u poddanych tego starostwa, tak Pani Tuchółce, jako i Panu Żarowskiemu pozostałe, aby z nowego płacić kazał Jego Mść Pan Konopacki, gdy oto będzie rekwirować wybrańców starostwa Jasienieckiego, to jest dziesiątek sajduków, które Jego Mścz Pan Wojewoda na potrzebę swoje sporządził, aby na rozkazanie Jego Msczy w barwie Jego Msczy Pana Wojewody stawić się Jego Mść Pan Konopacki niemu wzbraniał.

Wybrańców jednak króla Jego Moszczy z osobna dwóch poddany, wszyscy do tego starostwa należący porządnie będą powinni sprawić. Jeśliby też, czego Boże uchowaj, jaki przypadek na to starostwo Jasienieckie przypadł, jako mianowicie grad, ogień piorunowy, także przez nieprzyjaciela koronnego szkody poczynione, tedy to miedzy przyrzeczonymi stronami Jego Msczą Panem Wojewodą a Jego Msczą Panem Konopackim, spólnie urządzony przyjaciel uznawać ma a gdzieżby strona, która albo przyjaciela zaniedbała znieść albo na jego uznaniu przestać nie chciała, tedy skrzywdzony stronie wolno się będzie do prawa udacz, rumacją tedy też wolną Jego Mść Pan Konopacki ma mieć do sześciu niedziel, jeśliby prędzej odwidzenie rzeczy być nie mogło, po ekspirowaniu arendy i do wywożenia poddanych starostwa Jasienieckie, ma pozwolić Jego Mść Pan Wojewoda folwark Rudzewko do starostwa Jasienieckiego należący z wszystkiemi jego przyległościami i pożytkami, jeziorami i lasami, tak, jako rozwój okoliczności jest, jego roczny jednak. Jeżeliby pożytek do świętego Jana Chrzciciela blisko przeszłego, to jest, gdy rok pisać będziemy tysięczny sześćsetny dziewiętnasty, ekscypuje sobie Jego Mść Pan Wojewoda na najście dwie lecie, póki arenda Jasieniecka trwać według kontraktu tego będzie, Jego Msczy Panu Gerzemu Konopackiemu do Jasińca należącemu.

Którą to intercyzę i kontrakt z wszystkiemi kondycjami jego tam i w każdej części pod zakładem sześciu tysięcy i sześciuset złotych polskich każdy po tynfów trzydzieści licząc Ich Mść Państwo panowie strony rzekły I zapisały się strzymać i wykopnąć i on w ciągu niedziel siedmiu u ksiąg miejskich roborować, co dla lepszej wiary i pewności pieczęci swoje przyłożyli i rękami swemi własnemi podpisali.

Dano i datowano w Sartawicach w roku i dniu jak wyżej.

Samuel Żaliński Wojewoda Pomorski
Zofia z Mortęskich Żalińska
Gerzy Konopacki mpp
Jan Oleski Podkomorzy Pomorski

Herb Poraj   Herb Odwaga Konopaccy

Umowa dzierżawy Starostwa Jasienieckiego 1618 roku Umowa dzierżawy Starostwa Jasienieckiego 1618 roku Umowa dzierżawy Starostwa Jasienieckiego 1618 roku

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Jasiniec - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Jasiniec – Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.