Pudłowski do Butlera w sprawie spłaty starostwa Nowskiego 1701 rok

Pudłowski do Butlera w sprawie spłaty starostwa Nowskiego 1701 rok

Pudłowski do Butlera w sprawie spłaty starostwa Nowskiego 1701 rok. W związku ze sprzedażą starostwa nowskiego, Jan Butler wyznaczył plenipotenta w osobie Samuela Pudłowskiego. Nadzorował on spłatę zobowiązań ze nabywcy którym był Stanisław Konopacki Kasztelan Chełmiński. Na przełomie roku 1701/02 Butler posiadając już nowego plenipotenta w sprawie, wysyła dwa listy do Pudłowskiego ponaglające go do działania wobec Konopackiego, sądząc iż skwitował on z długu Kasztelana Chełmińskiego. Wobec niewielkich postępów, Samuel Pudłowski wysyła odpowiedź do Butlera informującą o stanie rzeczy.     

 

 

W Rynkówce 29 grudnia 1701

Wielmożny Mści Panie Starosto Drohicki Mój wielce Mści Panie i Bracie

Doszły mnie dwa listy od wmm Pana jeden 13 drugi 27 listopada datowane, oba dwa w mocy wypłacenia reszty wmm Pana ode mnie należącej, ale już kategorycznie wmm Panu napisałem, że u mnie tyle wystarczających summ nie masz, jakosz wmm Panu zaznaczył i dał asygnację JMści księdzu dziekanowi Warmińskiemu dla tego nie jest możliwe podwojenie. Druga, żem ja asygnacją pierwszą wmm Pana, Panu Bryszowi daną już zastąpił, opiniować tego trudno. Na ostatek rozumiałem ja, że dług mój likwidowany sumą u wmm Pana zostający, którym założył za starostwo na hybernę półtorej sympli jeszcze za tenutę mojej na wyraźną wmm Państwa asekurujący, jeszczem dotąd nie odebrał od poddanych tutecznych dla ustawicznej żołnierza konsystencji, bo go i teraz pełno, dlatego i Jmści księdzu dziekanowi warmińskiemu tej reszty, ile i jakiego rodzaju się tu jeszcze znajdzie, daleko mniejsza niżeś ją wmm Pan napisał, wypłacić prędzej nie mogę, aż to wybiorę, wszakem chciał dać Jmści księdzu dziekanowi na to, choć drogą asekuracją, ale Jmść w mgnieniu oka potrzebował pieniędzy. Miał mieć u Wmm Pana respekt, aż bym go od poddanych tutecznych na ich grosz sprzedany, dany Wmm Państwu wybrał.  Nie mam się tędy, czego ani w konserwacji przyjaźni ku Wmm Panu ani duszą totalnej sprawiedliwości, tak Wmm wam obecnego wstydzić, bo nie mam od czego uciekać, co punktualnie roku 1700 dnia 11 października odebrałem w Zajezierzu przez ręce JM Pana Skulskiego, od Jaśnie Wielmożnego JM Pana Kasztelana Chełmińskiego tytułem Starostwa Nowskiego w rzeczywistości Wielmożnego JM Pana Starosty Drohickiego, tynfów konkretnie tysiąc z pełna, na co się podpisuję z zachowaniem ustaleń w pierwotnej umowie pomiędzy stawającymi stronami.

  Samuel Pudłowski Burgrabia Drohicki

plenipotent do tych pieniędzy do WJ Pana Starosty Drohickiego ordynowany

Pudłowski do Butlera w sprawie spłaty starostwa Nowskiego 1701 rok Pudłowski do Butlera w sprawie spłaty starostwa Nowskiego 1701 rok

Pudłowski do Butlera w sprawie spłaty starostwa Nowskiego 1701 rok

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Rynkówka - Województwo Pomorskie
Rzeczypospolita Obojga Narodów – Rynkówka – Województwo Pomorskie

 

podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Podgląd zablokowany.