List Jana III Sobieskiego do Podkomorzego Pomorskiego 1694

List Jana III Sobieskiego do Podkomorzego Pomorskiego 1694

List Jana III Sobieskiego do Podkomorzego Pomorskiego 1694. Król Jan III Sobieski wystosowuje tradycyjny list do posłów przed sejmikiem generalnym ziem pruskich.  

Jan III z bożej łaski król Polski wielki książę litewski pruski mazowiecki żmudzki kijowski wołyński podolski podlaski inflancki smoleński siewierski czernichowski.

Zrodzony wiernie na miły. Tę, którą wierność twoja wobec miłości do dobra publicznego chcesz zawsze wydzielać cnotę, nie może tylko nam czynić najpewniejsze przyrzeczeniem na przyszłym da Bóg generale przedsejmowym, jego usilnego starania i aplikacji przeciw temu wszystkiemu, co grozi pożytkowi publicznemu i zbawiennie zwykło tamować. Rady za tymi tedy, gdy ojcowskim naszym ubiegamy się usiłowaniem, dajemy wierność twą dla wypróbowania roztropności i energii miejsce, abyś nie tylko uprzedni o nim sąd utrzymał, ale też dzięki powodzeniu najlepszych rad wszelkie całego Sejmu oczekiwanie z generału swego mógł ukontentować. Wyjdzie to Wierności Twojej na sławę i nagrodę w respektach naszych, które mu przy podających się okazjach ofiarując, dobrego od Pana Boga życzemy zdrowia.

Dano w Warszawie dnia 31 miesiąca października, roku Pańskiego 1694 panowania naszego 21 roku
Jan król

List Jana III Sobieskiego do Podkomorzego Pomorskiego 1694

Rzeczpospolita Obojga Narodów - Warszawa - Województwo Mazowieckie
Rzeczpospolita Obojga Narodów – Warszawa – Województwo Mazowieckie
podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Podgląd zablokowany.