Komisja Ludwiki Marii podczas niepokojów w Świeciu 1652 roku

Komisja Ludwiki Marii podczas niepokojów w Świeciu 1652 roku. Ludwika Maria Gonzaga de Nevers, żona Króla Władysława IV od 1645 do 1648 roku, w którym to Król zmarł. Od 1649 roku już królowa, Ludwika Maria wychodzi za maż za następcę Władysława IV, Jana II Kazimierza. Jedna z najbardziej aktywnych królowych jakich doczekała Rzeczypospolita, życiorys i kariera warte przeanalizowania.

My komisarze niżej podpisani Królowej Jej Mości Pani Naszej Miłościwej, Wiadomo czyniemy, komu wiedzieć należy a zwłaszcza burmistrzom, radzie i urzędowi wszystkiemu, jako i pospólstwu miasta Jego Królewskiej Mości Świecia. Iż my dosyć czyniąc woli i rozkazaniu królowej jej mości, zjechali tu do Świecia, na termin z wydanych głośny a legalny przypadający, abyśmy krzywdy pospólstwa przez supliki Jego Królewskiej Mości przeciwko urzędowi wydane wejrzawszy, a we wszystkim się do świętobliwej intencji Królowej Jej Mości stosując to, co by było w interesie i ku pożytkowi dobra publicznego miasta tego, stanowili i decydowali. I lubośmy nie wiedzieć, z jakich przyczyn zastali podzieloną społeczność, widząc jednak nieporządek, przystąpiliśmy zasadnie ustanowiwszy w prawowity sposób naszą jurysdykcję do stanowienia i decydowania tego, co by na przeszłe i przyszłe nadużycia znieść i rząd dobry miasta tego naprawić. Mogło jakoż był tego już znaczny progres, że jednak temu część społeczności z urzędem różnie ze sobą mieszając przeczyta, i przeczy tedy. My nie rozważając już za takowym społeczeństwa rozróżnieniem, między sobą na dalsze około dobrego rządu dyskusje, jako te miedzy nami, już namówione punkty dobrego porządku i rządu miasta tego, tak by działania usankcjonowanymi do dalszej informacji Królowej Jej Mości biorąc na ten czas limitujemy. Teraźniejsza komisja dotąd, póki w tym dalsza nie nastąpi wola i deklaracja Jej Królewskiej Mości Pani naszej Miłościwej. Tym czasem jednak imieniem Jej Królewskiej Mości nakazujemy, aby żadna przypadkowość tej komisji nie ponosiła, turbacji, jakiej i ciążenia, tak miedzy pospólstwem jeden od drugiego, jako i od urzędów Jej Królewskiej Mości pod groźbą kar orzeczonych.  Sądy jednak wszelakie swoim trybem niech idą a popełniający przestępstwa poza przypadkiem tej komisji, aby byli karani odpowiednio do charakteru przestępstwa.

Dano w ratuszu miasta Świecia, Świętego Królewskiego Majestatu, dnia szesnastego kwietnia Roku Pańskiego tysiąc sześćset pięćdziesiątego drugiego.

Jakub Konopacki Kasztelan Elbląski

Adam Kos Biskup Chełmiński

Zygmunt Kaczyński

Komisja Królowej Ludwiki Marii w Świeciu w roku 1652

Plan Zamku i podgrodzia w Świeciu 1650 roku - Historia Szlachecka

Plan Zamku i podgrodzia w Świeciu 1650 roku – Historia Szlachecka

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Świecie - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Świecie – Województwo Pomorskie

podziel się:
Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *