Instrukcja Sejmikowa 1658 roku na sejmik ziem pruskich cz.3

Instrukcja Sejmikowa 1658 roku na sejmik ziem pruskich cz.3

„…Uważając przy tym jego Królewska mość, wielkie państw swoich spustoszenie, a przy tym niepodobne poborowanie. To, że jedne prowincyje w rękach nieprzyjacielskich całe zostają, drugie ustawicznym reperkusjom podległe, nie widzi smutniejszego do zgromadzenia powinności wojennej, bez uścisku zwłaszcza ubogich ludzi sposobu, jako akcyzę. Generalne nie tylko miastach i miasteczkach, ale też i po wsiach tak Królewskich, jako i duchownych i szlacheckich czopowe. Które podatki w rząd dobry wprawione, będą w owym fortunowym mieszkiem, z którego choć co dzień ubierano, nigdy nie ubywało. I pewnie na zapłatę wielkim wojskom adekwatnie.

Życzy przeto jego Królewska mość, abyście waszmość te obydwa podatki, wszystkie równe jednego nad drugiego nie agregujące, słuszne, sprawiedliwe i samą konsumpcją smaczne i przyjemne postanowili, i posłom swoim popierać ich na przyszłym sejmie zlecili. Wszakże jednak jego królewska mość nie będzie ganił i inszych argumentów i sposobów, które bez obciążenia ubogich ludzi być mogą. Jeśli waszmościowie przyszły sejm posłom swoim poddać zlecicie. Sposób zaś dochodzenia zatrzymanych podatków, lubo już jest waszmościom na przyszły sejmik od jego królewskiej mości podany. I od większej części województw przyjęty. Życzy jednak jego Królewska mość, aby i drugie województwa na przyszłym sejmie, do takiego sądu prawnie przyciśnione były. A Wielkie Księstwo Litewskie stałe rozwiązanie finansowe, które by retenta zawsze windykować mogło, postanowiło. 

A, że pomału przy tym Jego Królewska Mość boleć na to musi, że waszmoście widząc tak wielką potrzebę piechoty, bez której ani armaty w pole wynieść, ani miast dobywać, ani fortec osadzać się nie może. Na przeszłym sejmiku, przykładem inszych województw nie uchwalili łanowej wyprawy. Więc, że ochronę Rzeczpospolitej zarówno pociągać wszystkim potrzeba, żąda jego Królewska Mość waszmościów, abyście z tego sejmiku przygotowali tę piechotę, tak, jako drugie województwa powiaty i ziemie. Według opisania rozporządzenia Jego Królewskiej Mości i ukraińskiej mości. Z dóbr swoich dziedzicznych i Królewskich, z 15 łanów jednego pieszego rachując, a z domów wedle opisania ustawy roku 1655, wyprawili. Z żołdem kwarcianym na pół roku, w barwie z należytym rynsztunkiem i muszkietem, poddanemu od jego Królewskiej mości obersterowi oddali. O co też i obywatelów Wielkiego księstwa Litewskiego jego Królewska mość żąda, żeby w tej wyprawie łanowej całe z Koroną porównali…”

Instrukcja Sejmikowa 1658 roku na sejmik ziem pruskich cz.3 Instrukcja Sejmikowa 1658 roku na sejmik ziem pruskich cz.3

Reczypospolita Obojga Narodów - Poznań - Województwo Poznańskie

Reczypospolita Obojga Narodów – Poznań – Województwo Poznańskie

Archiwum z Nawry – Instrukcja Sejmikowa 1658 roku na sejmik ziem pruskich w Gdańsku. Instrukcje sejmikowe czy też sejmowe, były to wskazówki dawane na piśmie posłom na sejm. Początkowo miały formę wskazówek do królewskich postulatów, z czasem jednak, od połowy XVII w. wymagano od posłów ścisłego ich przestrzegania. Prezentujemy jedną z takich instrukcji nadaną przez Jana II Kazimierza Wazę posłom na Sejmik Generalny Ziem Pruskich w Gdańsku w formie medialnej. Instrukcja pochodzi z zasobów archiwum z Nawry, opracowana w całości z zachowaniem oryginalnej składni zdaniowej oraz staropolszczyzną zapisywaną przez skrybów. Słownictwo łacińskie którego wtręty pozostają w tekście rękopisu, zostało przetłumaczone w kontekście zdań w języku staropolskim. Całość rękopisu została podzielona na pięć części z uwagi na obszerność. Tak więc miło nam przedstawić jedną z pięciu części, kolejne znajdziecie Państwo na naszej stronie. Zachęcamy do subskrypcji naszych kanałów You Tube oraz serwisu, czeka nas długa praca z wieloma ciekawymi dokumentami które będą publikowane cyklicznie zarówno w formie medialnej jak i transkrypcji tekstowej.

podziel się:
Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *