Historia Szlachecka Majętności Polskiego Konopatu Umowa Kruszyńskich w sprawie zasiedlenia Terespola 1747 roku 

Umowa Kruszyńskich w sprawie zasiedlenia Terespola 1747 roku 

Umowa Kruszyńskich w sprawie zasiedlenia Terespola 1747 roku 

Umowa Kruszyńskich w sprawie zasiedlenia Terespola 1747 roku. W poniższym dokumencie dochodzi do porozumienia pomiędzy rodzeństwem, tj. Antoni Maciej Tadeusz Kruszyński oraz Magdalena Anna Wałdowska. Umowa dotyczy udostępnienia kolejnych partii drewna z boru konopackiego dla potrzeb budownictwa w nowo powstałej osadzie Terespol zwanej później Pomorskim. Jak się okazuje w poniższym piśmie, jednym z pierwszych mieszkańców osady Terespol był żyd, imieniem Isaac Szperling nazwiskiem.

Niżej na podpisu wyrażeni, znamy tym skryptem naszym, żeśmy w interesie i potrzebach interesu własnego, Wielmożnego Jegomości Pana Antoniego Kruszyńskiego Kasztelanica Gdańskiego naszego […] pana i pryncypała plenipotencji, a to na satysfakcji i dekretowi kompromisjonalnemu, między tymże Wielmożnym Panem pryncypałem z jednej, a z drugiej Wielmożną Panią Magdaleną z Kruszyńskich dodając Wałdowską Skarbnikową Wschowską (więcej informacji na temat dekretu można znaleźć w szczegółach) w Konopacie w dzień wigilii Świętego Marcina roku blisko przeszłego 1746 ferowanemu.

Zaciągnęliśmy od uczciwego Isaaka Szperlinga, złotych sto dwadzieścia, pisząc 120 dobrej pruskiej monety, które takim sposobem rekompensować imieniem Wielmożnego Pana Kasztelanica Gdańskiego, pryncypała naszego obligujem się. Ponieważ ten człowiek na Terespolu w drugim budynku, zostawać i mieszkać będzie, chcąc sobie budynków przyczynić i do potrzeby swojej wystawić, powinniśmy temuż człowiekowi u Wielmożnego pana pryncypała postarać się o nadanie prawa, jako innym Niemcom na sztuki lasu Konopackiego, dał i podpisał. Tak temuż w krótkim czasie (ile na enundarję tych dóbr pieniędzy wyliczył) przez pisanie nasze do tegoż Wielmożnego Pana pryncypała naszego, na tyle lat z takiemi wolnościami, jakie inni mają morgów sześć oddać zapisujem się. Na co się dla lepszej wiary i wagi rękami naszemi podpisujem.

Dał w Terespolu 15 stycznia 1747 roku.

Ksiądz Kacper Graumman, jako plenipotent

Michał Chrzanowski, jako plenipotent Jegomości Pana Kasztelanica Gdańskiego

Roku 1747 27 stycznia przybralim tę […] na zapłacenie owiec Wielmożnej Pani Wałdowskiej Skarbnikowej Wschowskiej, uczyni zwykłą summę złotych 180, złotych sto osiemdziesiąt, w tym sześciu morgami i na też prowadzone, jako się wyżej submitowało, na co się podpisuję w Terespolu.

Ksiądz Kacper Graumman, jako plepnipotent

Michał Chrzanowski

Umowa Kruszyńskich w sprawie zasiedlenia Terespola 1747 roku 

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Osada Terespol - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Osada Terespol – Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.