Historia Szlachecka Archiwum Konopackich Zeznanie w sprawie zabójstwa młynarza z Wyrwy 1719 roku

Zeznanie w sprawie zabójstwa młynarza z Wyrwy 1719 roku

Zeznanie w sprawie zabójstwa młynarza z Wyrwy 1719 roku

Zeznanie w sprawie zabójstwa młynarza z Wyrwy 1719 roku

Działo się w Chełmnie, wobec urzędu kancelarii sądu cywilnego ławniczego chełmińskiego, dnia szesnastego stycznia roku Pańskiego tysiąc siedemset dziewiętnastego.

Do niniejszego sądu i jego akt cywilnych ławniczych chełmińskich przybył osobiście woźny sądowy, przezorny Jan Szlubowski z Biechówka, ostrzyżony na znak zaprzysiężenia i dobrze znany niniejszemu sądowi ze swej wiarygodności, mocą swego prawdziwego a także wiernego sprawozdania, które powinno być złożone i potwierdzone przez niego w dowolnym miejscu dla [wypełnienia] obowiązku jego urzędu Woźnego, będąc zdrowym na umyśle i ciele, otwarcie, swobodnie a także dobrowolnie potwierdził w te słowa.

Że, ja woźny koronny, mając sobie przybranych dwóch szlachetnych Panów Ichmościów, Pana Macieja Brochockiego i Jana Wilcopolskiego, z łaski burmistrza, na żądanie Jaśnie Wielmożnych Ichmościów Panów Waleriana i Teresy z Konopackich Kruszyńskich Małżonków Kasztelanów Gdańskich bywszy wezwany, aresztowałem dziś we wsi Topólnie na podwórzu przed dworem, przy wielu ludziach słuchających, głosem zwyczajnym osoby te wszystkie, które były okazją śmierci i zabicia Michała Młynarczyka z młyna Wyrwowskiego, do Konopatu należącego. Jako to syna karczmarza wsi Topólna i innych o imieniu i przezwisku ich niewiadomych pryncypałów i pomocników zabójców. Także i te osoby, jako to Jegomości Pana Głowiego i Zachariasza Pisarza i innych po przezwiskach niewiadomych. Ciała zabitego Młynarczyka Michała raz wydanego, a po tym broniących i gwałtem tosz ciało z sani Jego mości Pana Brochockiego zabierających.

A żeby Jaśnie Wielmożna Jej mość Pani Czapska Kasztelanowa Elbląska, tych wszystkich do sprawy pryncypialnej na terminie sobie zaczętym, przed obliczem swoim zawsze stawiła, i owych u siebie do zakończenia całej sprawy dotrzymała, za wydanym sobie na sądy przyszłe pozwem odpowiadała. I samo ciało zabitego, okrutnie zamordowanego Michała Młynarczyka niewinnego na dobrowolnej drodze kłonicą ubitego, gdy tego potrzeba będzie, żeby Jej mość stawiła się i prezentowała do osądzenia lepszego sprawy, a tego mego aresztu założonego w obecności szlachty pomienionych, nikt nie bronił i owszem nic nie mówiono, chociaż słyszano, dlaczego przyjęty bez sprzeciwu. O czym tenże woźny sądowy składa sprawozdanie.

Jan Szlubowski z Biechówka Woźny Koronny trzymanym piórem

Stanowisko Akt sądu cywilnego ławniczego Michał Autus Romanowicz

Pisarz i Notariusz chełmiński

Zeznanie w sprawie zabójstwa młynarza z Wyrwy 1719 roku 1 Zeznanie w sprawie zabójstwa młynarza z Wyrwy 1719 roku 2

Rzeczypospolita Obojga Narodów - Wyrwa - Województwo Pomorskie

Rzeczypospolita Obojga Narodów – Wyrwa – Województwo Pomorskie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Pozostałe Historie

Konopaccy zastawiają Pawłowicze Konstancji Naruszewicz 1693 roku

Konopaccy zastawiają Pawłowicze Konstancji Naruszewicz 1693 rokuKonopaccy zastawiają Pawłowicze Konstancji Naruszewicz 1693 roku

Konopaccy zastawiają Pawłowicze Konstancji Naruszewicz 1693 roku. Folwark Pawłowicze czyli dzisiejsze Mieleszkowce Pawłowickie w powiecie sokólskim, w gminie Kuźnica, Jędrzejów czyli dzisiejsze Andrzejewo oraz Bala i Ostasiejów w powiecie grodzieńskim,

error: Podgląd zablokowany.