Historia Szlachecka Stacja Terespol Pomorski
1 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z

Stacja Terespol Pomorski

Stacja Terespol Pomorski – czterokierunkowa stacja węzłowa, uruchomiona 6 sierpnia 1852 roku na trasie Bydgoszcz – Tczew. 2 września 1888 uruchomiono połączenie lokalne do najbliższego miasta Świecia. 29 marca 1893 roku stacja utraciła swój dotychczasowy status i stała się stacją 3 klasy z uwagi na otwarcie linii kolejowej nr 209 z Fordonu do Kowalewa Pomorskiego. 4 stycznia 1908 roku przeniesiono stację z jej dotychczasowego miejsca znajdującego się dzisiaj pod adresem Dworcowa 18 do nowo wybudowanego okazałego zespołu budynków. Znalazły się tu min. budynek główny z restauracją, kasami biletowymi oraz mieszkaniami dla obsługi dworca. Oprócz tego, sporej wielkości szalet oraz budynek dla manewrowych. Stacja posiada 10 torów głównych, z których 5 znajduje się przy peronach. Tego samego roku 18 czerwca uruchomiono kolejne połączenie kolejowe nr 240 o długości 68,29 km do Więcborka.

Stacja Terespol Pomorski - Terzelwald

Pierwszy budynek dworca kolejowego od 1852 roku do 1908 roku, zlokalizowany obecnie pod adresem Dworcowa 18

II budynek dworca kolejowego w Terespolu Pomorskim po oddaniu do użytku na początku XX w.

Nowo powstały budynek dworca kolejowego oddany do użytku w sierpniu 1908 roku. Na zdjęciu brak jeszcze wiat stalowo szklanych nad wejściami do tunelu pomiędzy peronami I, II i III. Po lewej widoczny szalet.

Dworzec Terespol po założeniu lamp na peronach

Dworzec Terespol Pomorski około roku 1916. Na zdjęciu widoczna wiata stalowo szklana – wejście do tunelu na peronie I, które wówczas skierowane było równolegle do torów oraz latarnie, których brak był po oddaniu do użytku. Zdjęcie zrobione z poziomu peronu III.

Dworzec po pierwszej wojnie światowej

Dworzec po pierwszej wojnie światowej. Doskonale widoczne wejście z peronu I na perony II i III oraz wyjścia na peronach. 

Historia osady Terespol Pomorski

Węzeł Terespol Pomorski

Węzeł Terespol Pomorski XXI wiek

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.