Historia Szlachecka Archiwum Kruszyńskich List Trembeckiego do Konstantego Kruszyńskiego 1780 roku

List Trembeckiego do Konstantego Kruszyńskiego 1780 roku

List Trembeckiego do Konstantego Kruszyńskiego 1780 roku

List Trembeckiego do Konstantego Kruszyńskiego 1780 roku. Jan Trembecki herbu Brochwicz skarży się w liście na wysokie procenty pożyczek kasy krajowej. Adresatem listu jest Konstanty Kruszyński, list napisano w Żuławce Sztumskiej.    

 

W Żuławce 1780, 10 kwietnia

Wielmożny Mści Panie Kasztelanicu, Sercem kochany Dobrodzieju

Przy oświadczeniu winnej submisji WM Panu dobrodziejowi, nie omieszkiwam donieść o świeżej tu arcy zbawiennej radzie podźwignięcia fortun naszych szlacheckich w tych krytycznych okolicznościach, jako WM Panom jest albo już wiadomo będzie, albo łacno doskonałą a którego z oficjantów zawziąć możecie wiadomości, jako Marchia i Śląsk kassą krajową podźwignął się. Aliści, że Król Jegomość znaczny kapitał dał obywatelom na 3 procent, którym wybrani z obywatelów zawiadują zupełnie, i ci tak do obywatelów, jako w króla jegomości upoważnieni mają zupełną moc, na najlepszy pożytek całego kraju. Ta summą rządzenia będzie z nas, który zainteresowany i płacić musi kredytorom 5 lub 6 procenta, a będąc od onych o zapłacenie kapitału przynaglanym trafi mu się być przymuszonym dla niedostatku pieniędzy w kraju, dobra swe z znaczną szkodą przedawać. Owoż w tym pomoc krajowej kasy, że w takim przypadku i zaufa każdemu, kto żąda i może na dobra swoje zaciągnąć długu z łatwością, owi bankierowie krajowi i bez tego korowodu, jako i teraz na bankach trzymają dodadzą pieniędzy, przez co i sekwestra i przymuszonego przedawania dóbr unikniemy.

Co zaś do procenta bankierom krajowym płacić się mającego w Marchii i w Szląsku aż po 3 od sta królowi płacili. Obywatelom jednak nie inaczej jak po pięć od sta dawali summy a to z tej przyczyny, że nikt przecie z obywatelów nie mniej swym kredytorom, jako po pięć od sta płacił. Na tym czy Piotrowi czy Pawłowi jedno płacić, a koszt przy tej zupie przecie nie jest żaden, druga tych dwóch wg. zbytnych nad sapens procentów używali na summy kapitalne, aby ładniej było z zapożyczonych summ króla jegomości zaspokoić. Zgoła jest to zysk w potrzebnie bardzo wielki a nie jednemu, lecz wszystkim użyteczny. Za tym ułożoną tu supliką francuskim i niemieckim językiem na polski przetłumaczoną, komunikuję, którą że najlepiej nam w ręce Jegomości Pana Ministra Karmera oddać, którego to dzieło duchem natchnięte podobno, a że ten któż wie czy będzie wszystkie landy świętej […] objeżdżał.
A choćby i objeżdżał trudno wszystkim obywatelom zjeżdżać, a do promocji tak wielkiego interesu trzeba słusznych i upoważnionych od obywatelów osób, przyłączam kopią ułożonej tej plenipotencji, którą obywatele umocnionym od plenipotencji osobom podpisywać mają, a ciż sami wg dwaj plenipotencji i sami z panem barmerem mącić mogą, i przez to w ręce jego oddać a nadzieja jest, że skutek otrzyma osoby w plenipotencji […] Łacno tam Waszmość Panowie sobie możecie wybrać i jakem mówił do Jego Wielmożności Grafa Konstantego Kruszyńskiego, żadnemu innemu nie ujmując, byłby użyteczny Wielmożny Pan Miecznik Piwnicki. Lub sądzilibyście Waszmość Panowie dobrodzieje u siebie tych, żeby i z całych Prus dwóch lub czterech obrać plenipotencje, zechciej Wielmożny Pan Dobrodziej z łaski swojej zdanie swe Ichmości obywatelów, jako najprędzej być będzie mogło, przez pocztę nam przesłać, bo alias miarkowalibyśmy się i my, kogo do tego dzieła upraszać, a w czasie może już ni długim, może Jegomość Pan Kramer nadjedzie a o podpisy się starać, acz nie wszystkich przecie znaczniejszych posesjonatów, i to nie tak łacno. Przy tym polecam mnie szacownej Waszmość Pana przyjaźni w łasce, jako z przy należytym szacunkiem piszę się zostawać.

Wielmożnym Waszmościom Pana Dobrodzieja sercem życzliwym i najniższym sługa Trembecki ręką własną

Jej wielmożności Pani Kasztelanicowej dobrodziejce i Wielmożnemu państwu, dla obojga winny respekt mam honor oświadczyć od nas obojga, a córeczkę ich, jeżeli się godzi serdecznie ściskamy a synowie nasi rączki jej całują, bo już podobno, jako dama rączków powijać sobie nie da.

Herb Kruszyński Prawdzic

  List Trembeckiego do Konstantego Kruszyńskiego 1780 roku List Trembeckiego do Konstantego Kruszyńskiego 1780 roku List Trembeckiego do Konstantego Kruszyńskiego 1780 roku

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pozostałe Historie

error: Podgląd zablokowany.